W dniu 17 grudnia 2024 roku, w budynku Wydziału Leśnego SGGW odbyła się konferencja pod tytułem „Współczesne problemy gospodarowania w lasach prywatnych”. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli środowiska leśnego, właścicieli lasów prywatnych, urzędników oraz naukowców, którzy wspólnie dyskutowali nad aktualnymi wyzwaniami związanymi z zarządzaniem lasami niepaństwowymi w Polsce.
Konferencja miała charakter otwarty, podkreślając zarówno naukowy, jak i społeczny wymiar tematyki lasów prywatnych. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najnowszymi badaniami oraz praktycznymi rozwiązaniami dotyczącymi gospodarowania lasami, co sprzyjało wymianie doświadczeń i nawiązywaniu cennych kontaktów zawodowych.
Podczas konferencji poruszono szereg istotnych kwestii związanych z zarządzaniem lasami prywatnymi. Prelegenci omówili m.in. formy organizacyjne w lasach niepaństwowych, nadzór starostów nad gospodarką leśną, rolę Polskiej Grupy Leśnej (PGL LP) w kształtowaniu polityki leśnej oraz innowacyjne rozwiązania, takie jak Izby Leśne, które mają na celu optymalizację zarządzania zasobami leśnymi.
Dr Marek Geszprych, radca prawny i doktor nauk prawnych, rozpoczął swoje wystąpienie od refleksji nad organizacyjnymi aspektami zarządzania lasami niepaństwowymi w Polsce. W oparciu o swoje badania, przedstawił różnorodne formy zrzeszeń leśnych, takie jak stowarzyszenia leśne, spółki dla zagospodarowania wspólnot gruntowych oraz spółdzielnie. Dr Geszprych podkreślił trudności związane z brakiem jednoznacznych regulacji prawnych, które uniemożliwiają efektywne zarządzanie lasami prywatnymi. Zaproponował konieczność zmian legislacyjnych, które umożliwią tworzenie bardziej zorganizowanych i skutecznych struktur zarządzających lasami prywatnymi, co w konsekwencji przyczyni się do lepszego wykorzystania i ochrony zasobów leśnych.
Mecenas Przemysław Matysiak, ekspert Związku Powiatów Polskich, przedstawił kompleksowy obraz nadzoru starostów nad gospodarką leśną w lasach prywatnych. W swojej prezentacji omówił specyfikę relacji „nadzorca-wykonawca” między starostami a właścicielami lasów, wskazując na liczne wyzwania wynikające z niejasności przepisów ustawy o lasach oraz brak systemowego finansowania nadzoru. Matysiak przedstawił bieżące problemy, takie jak zlecanie i finansowanie sporządzenia dokumentacji urządzeniowej, brak jednoznacznych procedur zatwierdzania Uproszczonych Planów Urządzenia Lasu (UPUL) oraz trudności w cechowaniu drewna. Zaproponował działania Związku Powiatów Polskich, w tym wydanie poradnika „Gospodarka leśna w pytaniach i odpowiedziach” oraz przeprowadzenie cyklu szkoleń dla urzędników i właścicieli lasów, mających na celu poprawę efektywności nadzoru i zarządzania lasami prywatnymi.
Mgr inż. Adam Szaniawski, reprezentujący Lasy Państwowe, przedstawił znaczenie tej organizacji w kontekście zarządzania lasami prywatnymi w Polsce. W swojej prezentacji omówił działania LP w zakresie wspierania właścicieli lasów poprzez doradztwo techniczne, pomoc w planowaniu gospodarczym oraz współpracę z instytucjami rządowymi. Szaniawski podkreślił, że LP odgrywa kluczową rolę w promowaniu zrównoważonego zarządzania zasobami leśnymi, co przyczynia się do zwiększenia efektywności gospodarowania oraz ochrony środowiska. Przedstawił również inicjatywy LP, takie jak wsparcie finansowe dla projektów leśnych oraz udział w tworzeniu polityk leśnych na szczeblu krajowym.
Dr inż. Stefan Traczyk, ekspert w dziedzinie leśnictwa, zaprezentował koncepcję Izb Leśnych jako innowacyjnego rozwiązania problemów związanych z zarządzaniem lasami prywatnymi. Wykorzystując dane dotyczące lesistości, zasobów drzewnych oraz struktury własności gruntów leśnych w Polsce, Traczyk przedstawił argumenty za koniecznością stworzenia samodzielnych izb leśnych, które będą działały na rzecz integracji właścicieli lasów oraz optymalizacji zarządzania zasobami leśnymi. Omówił również wyzwania związane z implementacją Izb Leśnych, takie jak konieczność zmian legislacyjnych oraz zapewnienie odpowiedniego finansowania. Dr Traczyk podkreślił, że Izby Leśne mogą przyczynić się do lepszego wykorzystania zasobów drzewnych, zwiększenia efektywności gospodarowania oraz poprawy stanu ekologicznego lasów prywatnych.
Jednym z najważniejszych punktów konferencji była coroczna uroczystość wręczenia Nagrody im. Kazimierza Szeptyckiego za wybitne zasługi na rzecz szerzenia wiedzy i nauki w dziedzinie zagospodarowania lasów prywatnych w Polsce. Edycja 2024 roku została uhonorowana postacią, której wkład w rozwój zarządzania lasami prywatnymi został szeroko doceniony przez środowisko leśne. Uroczystość była nie tylko okazją do wyróżnienia zasłużonych osób, ale także do refleksji nad osiągnięciami oraz wyzwaniami stojącymi przed zarządzaniem lasami prywatnymi.
W trakcie konferencji zaprezentowano także nową publikację pt. „Gospodarka leśna w pytaniach i odpowiedziach”, autorstwa Przemysława Matysiaka, eksperta Związku Powiatów Polskich. Poradnik, opracowany na podstawie szkoleń online przeprowadzonych dla urzędników starostw i właścicieli lasów, został przyjęty z entuzjazmem przez uczestników wydarzenia.
Publikacja w formie pytań i odpowiedzi (Q&A) ma na celu ułatwienie zrozumienia skomplikowanych aspektów prawnych i praktycznych związanych z zarządzaniem lasami prywatnymi. Wstęp do poradnika podkreśla specyfikę nadzoru starostów nad gospodarką leśną, wskazując na konieczność znajomości różnych dziedzin prawa, takich jak procedura administracyjna, ewidencja gruntów, prawo geodezyjne czy ochrona przeciwpożarowa.
Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów rekomenduje poradnik jako wartościowe źródło wiedzy dla osób zajmujących się zawodowo tematyką lasów prywatnych oraz dla właścicieli tych terenów. Publikacja jest dostępna bezpłatnie do pobrania na stronie internetowej Stowarzyszenia.
Konferencja „Współczesne problemy gospodarowania w lasach prywatnych” zakończyła się owocnymi dyskusjami oraz wymianą cennych informacji między uczestnikami. Organizatorzy wyrazili nadzieję, że przedstawione podczas wydarzenia referaty oraz nowa publikacja przyczynią się do lepszego zarządzania lasami prywatnymi w Polsce, promując zrównoważone i efektywne metody gospodarowania.
Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów dziękuje wszystkim prelegentom, uczestnikom oraz partnerom za aktywny udział i zaangażowanie w rozwój wiedzy oraz praktyk związanych z zarządzaniem lasami prywatnymi.
Relacja z konferencji, wnioski oraz przedstawione referaty zostaną opublikowane na stronie internetowej Stowarzyszenia. Zachęcamy do śledzenia naszych aktualności oraz do pobrania poradnika „Gospodarka leśna w pytaniach i odpowiedziach” pod tym linkiem.
dr hab. inż. Piotr Gołos
Instytut Badawczy Leśnictwa
Pracownik naukowy Instytutu Badawczego Leśnictwa. Specjalista w zakresie wyceny dóbr i usług ekosystemów leśnych i gospodarki leśnej oraz analiz społeczno-gospodarczych dotyczących sektora leśno-drzewnego. Ważne miejsce w prowadzonych badaniach zajmuje problematyka ekonomicznych i społecznych aspektów gospodarki leśnej w lasach prywatnych. Od 2014 r. zastępca dyrektora Instytutu Badawczego Leśnictwa ds. ekonomicznych. Autor ponad 80 publikacji, w tym 50 przeglądowych i oryginalnych prac naukowych.
mec. Marek Geszprych
Polski Związek Zrzeszeń Leśnych
Wiceprezes Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych, radca prawny i doktor nauk prawnych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w Warszawie oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ukończonych z oceną bardzo dobrą. Uczestnik Warszawskiego Seminarium Aksjologii Administracji.
Uznany ekspert w zakresie aspektów proceduralnych i materialnych administracji publicznej, związanej zwłaszcza z tematyką leśnictwa niepaństwowego. Aktywnie wykonuje zawód radcy prawnego w organie administracji publicznej oraz czynnie realizuje szkolenia z tematyki dotyczącej leśnictwa niepaństwowego dla administracji publicznej, organizacji pozarządowych i właścicieli .lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa.
Autor monografii poświęconej tematyce zrzeszeń leśnych, red. naczelny monografii poświęconej tematyce ochrony gruntów rolnych i leśnych oraz autor komentarza do ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Autor i współautor ok. 35 oryginalnych prac naukowych, dotyczących zwłaszcza gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa. Jest autorem ponad 100 artykułów w popularnej prasie leśnej (głównie Las Polski).
Bogusław Popis
Prezes Zarządu Grupa Taxus
Prezes, współwłaściciel spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej Taxus. Absolwent – Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, podyplomowych studiów MBA przy Międzynarodowej Szkole Zarządzania, kursu „ The Strategic Leadership Academy”, ICAN Institut Od 2005 Wiceprezes, następnie od 2013 jako Prezes, kieruje pracami z zakresu tworzenie uproszczonych planów urządzenia Lasu w firmie Taxus UL, która od 8 lat jest lidera na tym rynku. Od 2014 kieruje pracami z zakresu nadzoru nad lasami niepaństwowymi, a od 2018 kieruje spółką Taxforest, świadczącą usługi z zakresu prowadzanie gospodarki leśnej w imieniu właścicieli (osób prawnych i fizycznych).
mgr inż. Wojciech Krauzowicz
Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych, Starostwo Powiatowe w Nowym Targu
Wieloletni pracownik Starostwa Powiatowego w Nowym Targu. W roku 2001 uzyskał tytuł inżyniera leśnictwa na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, a następnie w roku 2004 obronił pracę magisterką w zakładzie Ochrony Lasu i Klimatologii Leśnej . Po odbyciu pełnego stażu w Nadleśnictwie Nowy Targ w roku 2003 rozpoczął pracę w Wydziale Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych Starostwa Powiatowego w Nowym Targu. Od roku 2009 pełni funkcję Naczelnika Wydziału. Uczestnik wielu konferencji i projektów z dziedzin ochrony przyrody oraz leśnictwa, a w szczególności gospodarowania na terenie lasów prywatnych. Współautor artykułów w prasie leśnej i publikacji dotyczących problematyki lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa.
dr hab. inż. Zbigniew Karaszewski Prezes Zarządu Onliwood
Pracownik naukowy Sieci Badawczej Łukasiewicz Poznańskiego Instytutu Technologicznego, Centrum Technologii Drewna. Główne zainteresowania badawcze to użytkowanie lasu i zmechanizowane pozyskiwanie surowca drzewnego, digitalizacja sektora leśno-drzewnego, krajowa i europejska polityka leśna. Prezes portalu sprzedaży drewna Onliwood działającego od lipca 2022 r. skierowanego na obrót drewnem spoza Lasów Państwowych.Pracownik naukowy Sieci Badawczej Łukasiewicz Poznańskiego Instytutu Technologicznego, Centrum Technologii Drewna. Główne zainteresowania badawcze to użytkowanie lasu i zmechanizowane pozyskiwanie surowca drzewnego, digitalizacja sektora leśno-drzewnego, krajowa i europejska polityka leśna. Prezes portalu sprzedaży drewna Onliwood działającego od lipca 2022 r. skierowanego na obrót drewnem spoza Lasów Państwowych.
mgr inż. Piotr Koczara
Starszy Specjalista w Departamencie Baz Referencyjnych i Kontroli Terenowych ARiMR
Absolwent Wydziału Leśnego SGGW oraz studiów podyplomowych z zakresu Systemów Zarządzania Jakością WIP SGGW. Od 2019 roku związany z Departamentem Baz Referencyjnych i Kontroli terenowych gdzie zajmuje się zagadnieniami związanymi z zalesianiem gruntów rolnych, tworzeniem zadrzewień, oraz inwestycjami zwiększającymi bioróżnorodność lasów prywatnych.
Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów
05-430 Celestynów ul. Widok 19
telefon: 660 163 773
e-mail: biuro@elasy.pl sliwl@wp.pl
NIP 5322047470
KRS 0000484229
REGON 147000240
Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737