Współczesne problemy gospodarowania w lasach prywatnych 

Edycja 2024

W ramach kolejnej edycji cyklu konferencji na temat lasów prywatnych organizowanych od wielu lat przez Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów w dniu 17 grudnia 2024 r. na Wydziale Leśnym SGGW w Warszawie odbyło się sympozjum naukowe pt.: „WSPÓŁCZESNE PROBLEMY GOSPODAROWANIA W LASACH PRYWATNYCH”. 

Lasy prywatne to ogromny potencjał, który każdego roku wzrasta. 

 

  • Na wstępie należy podkreślić, że lasy prywatne w Polsce zajmują powierzchnię 1 780 tys. ha, co stanowi 19,2% całkowitego obszaru leśnego. Wbrew pozorom i powszechnej niewiedzy społeczeństwa, lasy prywatne to ogromny potencjał, który każdego roku wzrasta. 

  • Z ogólnej zasobności 2 669 mln m3 masy drzewnej lasów naszego kraju, ponad czterysta milionów metrów sześciennych rośnie w lasach stanowiących prywatną własność, gdzie bez szkody dla drzewostanów można pozyskać corocznie dodatkowe 5 mln m3 drewna.

  • Oprócz oczywistych potencjalnych korzyści, gospodarka w lasach prywatnych jest obarczona wieloma problemami. Wynikają one głównie z rozdrobnienia działek leśnych oraz ilości właścicieli i współwłaścicieli lasów, których ogólną liczbę szacuje się na około 3 miliony osób. 

Projekt Izb Leśnych opracowany przez nasze Stowarzyszenie

Mając na względzie powyższy problem, Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów wypracowało projekt ustawy, który daje możliwość tworzenia IZB LEŚNYCH. Izby takie pełniłyby rolę zrzeszeń wścieli i współwłaścicieli lasów i jednocześnie byłyby formą grup producenckich.

  Pobierz plik

Opracowanie prawnych założeń Etap I

Analiza regulacji prawnych dotyczących funkcjonowania izb leśnych lub rolno-leśnych w innych krajach europejskich, dotyczących funkcjonowania form organizacyjnych

  Pobierz plik

Opracowanie prawnych założeń Etap II

Ekspertyza prawna dotycząca podjęcia koniecznych działań mających na celu utworzenie izb leśnych w polskich uwarunkowaniach.

  Pobierz plik

Projekt ustawy dotyczącej Izb Rolno Leśnych

Proponowany tekst ustawy będący podsumowaniem wieloletnich analiz polskich uwarunkowań prawnych, społecznych oraz gospodarczych.

Wzrost lesistości Polski w kontekście lasów prywatnych

Oprócz wzrostu zasobności drzewostanów rosnących w lasach Polski, wzrasta również systematycznie i w sposób ciągły ich powierzchnia. W 1946 roku powierzchnia leśna wynosiła 6 469,7 tys. ha. Obecnie powierzchnia ta zwiększyła się do 9 495,7 tys. ha. Jednocześnie należy dodać, że w samym tylko 2023 r. wzrost ten wyniósł rekordową wartość 20,1 tys. ha.

Ważnym jest także fakt, że w okresie po II Wojnie Światowej, z tych 3 mln ha przyrostu powierzchni leśnej – jedna trzecia przypada na własność prywatną.

Relacja z przebiegu konferencji

Konferencja składała się z cyklu prezentacji związanych z bieżąca tematyką dotyczącą problemów współczesnego gospodarowania w lasach prywatnych. Poniżej przedstawiamy krótką relację z tego wydarzenia, które miało rolę edukacyjną ale również naukowo-programową kierunków rozwoju polskiego modelu leśnictwa oraz zrównoważonej gospodarki leśnej. Jednocześnie, należy podkreślić, że zagadnienia dotyczące tematyki lasów prywatnych są także istotne z naukowego punktu widzenia, dlatego zorganizowana Konferencja miała charakter otwarty. W ramach zrealizowanej Konferencji została również przedstawiona prezentacja o życiorysie i dokonaniach Klemensa Szeptyckiego, jako działacza Galicyjskiego Towarzystwa leśnego.

Prelegenci i prezentacje

  Pobierz plik

Dr Marek Geszprych

Formy organizacyjne w lasach niepaństwowych na przykładzie polskich regulacji prawnych

  Pobierz plik

Mec. Przemysław Matysiak

Nadzór starosty nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa

  Pobierz plik

Mgr inż. Adam Szaniawski

Rola PGL LP w kształtowaniu gospodarowania lasami prywatnymi w Polsce

  Pobierz plik

Dr inż. Stefan Traczyk

IZBY LEŚNE – jako nowatorskie rozwiązanie problemów gospodarowania w lasach prywatnych

  Pobierz plik

mgr. inż. Stanisław Kaczmarczyk

Rys biograficzny Klemensa (Kazimierza) Szeptyckiego – przyczynek do Nagrody im. Kazimierza Szeptyckiego za zasługi na rzecz zagospodarowania w lasach prywatnych

Loureat nagrony im. Kazimierza Szeptyckiego w 2024 roku

Po prezentacji patrona Nagrody im. Kazimierza Szeptyckiego i przedstawieniu laureatów poprzednich edycji uhonorowano laureata Edycji 2024 roku, którym został Marek Geszprych.

mec. Marek Geszprych

Radca prawny, który rozprawę doktorską napisał w zakresie nauk prawnych, jest również ekspertem w zakresie prawa leśnego, prawa ochrony przyrody, gospodarki nieruchomościami oraz prawa rolnego. Jest On Absolwentem Wydziałów Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz pracownikiem Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym. Pełni również funkcję Zastępcy Prezesa Polskiego Związku Zrzeszeń Leśnych i aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem Leśników i Właścicieli Lasów. Posiada wieloletnie doświadczenie (również kierownicze oraz radcowskie) w pracy w administracji rządowej, w tym w: Ministerstwie Środowiska w Departamencie Leśnictwa, Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Departamencie Gospodarki Ziemią oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.

Galeria i podsumowanie

Geometryczne kształty 3D wykonane z kamienia

Kamienne struktury geometryczne 3D

Trójwymiarowe kształty kamienne o geometrycznej precyzji

Misternie rzeźbione kamienne figury w geometrii 3D

Eleganckie formacje geometryczne 3D wyrzeźbione z kamienia

Kamienne rzeźby przedstawiające trójwymiarowe formy geometryczne

Geometryczne wzory w 3D, starannie uformowane z kamienia

Kamienne figury 3D ze złożonymi wzorami geometrycznymi

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów składa serdeczne podziękowania dla Nadleśnictw Czarna Białostocka, Drewnica, Łuków, Mircze, Jabłonna, Mińsk i Chojnów, za wsparcie finansowe tego naukowego wydarzenia oraz dla Instytutu Nauk Leśnych za bezpłatne udostępnienie lokalu na zorganizowanie Konferencji.

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów składa również podziękowania dla redakcji Lasu Polskiego, Instytutu Debat o Środowisku oraz Dziennika Warto Wiedzieć za patronat medialny oraz dla Związku Powiatów Polskich za patronat honorowy konferencji.

 

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail:  biuro@elasy.pl sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola