Nagroda imienia Kazimierza Szeptyckiego – 2020

Dnia 18 listopada 2020 r. w siedzibie Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów, pod patronatem Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych odbyła się konferencja naukowa pt.: „Lasy prywatne w Polsce”. Konferencja ze względu na pandemię COVID-19 odbyła się w trybie hybrydowym oraz była połączona z wręczeniem nagrody im. Kazimierza Szeptyckiego.

 

W spotkaniu wzięli udział  prezes SLiWL dr inż. Stefan Traczyk wraz z członkami zarządu oraz laureat Nagrody im. Kazimierza Szeptyckiego Pan Bogusław Popis – Prezes Zarządu Taxus SI oraz Taxus UL. Kierownikiem projektu był mgr inż. Maciej Wroniewski. Pozostali członkowie Stowarzyszenia i zaproszone osoby uczestniczyły zdalnie w spotkaniu.

 

W czasie Konferencji poruszono następujące zagadnienia:

  • Izby leśne – sposób na zarządzanie lasami prywatnymi – dr inż. Stefan Traczyk.
  • Przedstawienie najnowszych wyników badań na temat lasów prywatnych dr hab. Piotr Gołos.
  • Rys historyczny o patronie lasów prywatnych w Polsce Kazimierzu Szeptyckim – mgr inż. Stanisław Kaczmarczyk.
  • Przedstawienie zagadnienia związanych z urządzaniem lasów prywatnych na przełomie ostatnich lat – mgr inż. Bogusław Popis.

W imieniu Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów oraz Instytutu Debat o Środowisku chcielibyśmy serdecznie podziękować Generalnemu Dyrektorowi Lasów Państwowych za objecie zrealizowanej Konferencji patronatem honorowym.

Poniżej laudacja jaka została odczytana podczas uhonorowania laureata II Edycji Nagrody im. Kazimierz Szeptyckiego w 2020 r. mgr inż. Bogusława Popisa:

 

Nasz tegoroczny laureat urodził się 13 czerwca 1968 r. i jest absolwentem Wydziału Leśnego SGGW w Warszawie. Jest również absolwentem studiów podyplomowych MBA, a swoją karierę zawodową rozpoczął w 1994 roku w Biurze Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Warszawie. Z kolei w latach 1996-98 pracował jako specjalista Programu Samorządy Efektywność i Współpraca w Fundacji Skarbu Państwa. Jednak sprawy gospodarki leśnej nie pozostały mu obojętne, i w 1998 r. został wiceprezesem oraz dyrektorem finansowym firmy Taxus SI Sp. z o.o., w której to Firmie prezesuje od 2016 r.

W międzyczasie, w roku 2013, w wyniku zmian organizacyjnych została utworzona firma Taxus UL, której prezesem został również nasz laureat Bogusław Popis. Na dzień dzisiejszy Firma ta posiada ogromne doświadczenie wynikające z realizacji projektów z zakresu urządzania lasu i ochrony przyrody. Można powiedzieć, że jest liderem w wykonywaniu uproszczonych planów urządzenia lasów w Polsce i to zarówno pod względem ilości, ale także jakości. Należy zauważyć, że firma Taxus UL Sp. z o. o., gdy rozpoczynała swą działalność mogła się poszczycić prawie dziesięcioma tys. hektarów urządzonych lasów, a za ubiegły rok było to już 70 tys. ha. Obecnie Taxus UL to zespół ponad 30 doświadczonych pracowników, realizujący projekty dla leśnictwa, takie jak: plany urządzenia lasu, uproszczone plany urządzenia lasu, opracowania fitosocjologiczne oraz ochrony przyrody, między innymi plany ochrony parków narodowych, rezerwatów przyrody itp.

Gdy na wyszukiwarce internetowej wciśnie się imię i nazwisko naszego Laureata, to oprócz zdjęcia Bogusława Popisa ukazuje się zdjęcie Bogusława Lindy, Bogusława Kaczyńskiego, profesora Bogusława Wolniewicza i wielu innych znamienitych i znanych Bogusławów. Zobaczyć można również zdjęcia obrazujące niedoszłą koalicję rządową POPiS.

A tak na poważnie trzeba stwierdzić, że nasz laureat jest człowiekiem, który ma wizję i marzenia, i z tych podstaw oraz wykształcenia została utworzona od podstaw firma Taxus SI, a w 2013 r. Taxus UL. Jest to człowiek potrafiący zorganizować zespół oraz działać zespołowo. Jednocześnie ma w sobie żyłkę innowatora, którą potrafi zaszczepiać wśród współpracowników. Firmy naszego Laureata stale coś wdrażają i szukają nowych możliwości rozwoju. W tym oprócz wykonywania UPUL-ów, świadczą usługi nadzoru nad lasami. Obecnie planują świadczenie usług dla właścicieli lasów prywatnych z zakresu pozyskania i sprzedaży drewna. Jak sam o sobie mówi nasz dzisiejszy Laureat, leży mu na sercu także dobro naszego kraju. Dlatego martwi go, że nie wykorzystujemy potencjału jaki drzemie w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa. Które to lasy przy mądrym wykorzystaniu mogłyby również służyć rozwojowi lokalnej gospodarki.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji on-line z konferencji:

 
 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola