W dniach 15-16 grudnia 2022 roku w Warszawie odbył się pierwszy Kongres Pelletu.
Głównym tematem konferencji była m.in. dostępność surowca grzewczego w kontekście bezpieczeństwa cieplnego oraz energetycznego kraju, jak również aktualne wyzwania stojące przed rynkiem pelletu i brykietu. Omówiono także perspektywy zwiększenia udziału pelletu i biomasy w polskim miksie energetycznym.
Ważne wystąpienie zaprezentował wiceminister Klimatu i Środowiska Pan Edward Siarka,
Minister Klimatu i Środowiska zarządzeniem z dnia 26 maja 2022 r. powołała Zespół do spraw zwiększenia udziału zrównoważonej biomasy w krajowym systemie elektroenergetycznym i ciepłowniczym. Jego zadaniem będzie identyfikacja barier w rozwoju tego rynku i przygotowanie rekomendacje do ich usunięcia.
Zespół jest organem pomocniczym Ministra Klimatu i Środowiska. Wypracowane propozycje likwidacji barier i ograniczeń pozwolą na podjęcie działań, których celem
Szanowni Państwo,
kończy się rok 2022 i z całego serca chcielibyśmy podziękować każdemu kto wspomógł nas w poprzednich latach oraz obecnym roku. Dzięki Waszym darowiznom oraz wsparciu, możemy realizować statutowe cele naszego Stowarzyszenia, takie jak:
reprezentowanie oraz integrowanie środowisk leśników i właścicieli lasów;
działalność w zakresie gospodarki leśnej, zagospodarowania lasów i ochrony środowiska naturalnego;
reprezentowanie interesów leśników i właścicieli lasów,
W dniu 7 października 2022 roku wystartowała nowa strona kwartalnika Echa Leśne. Na stronie znajdziemy najnowszy numer kwartalnika oraz numery archiwalne, wydane przed laty.
Znajdziemy tam także wywiady z fascynującymi gośćmi redakcji, artykuły przyrodnicze, piękne zdjęcia oraz najnowsze filmy z kanału Echa Leśne TV.
W zakładce Prosto z Instagrama na stronie głównej magazynu znajdziemy zdjęcia przyrodnicze nadsyłane do redakcji przez
„Planeta Energii” to realizowany od 2010 roku autorski program edukacyjny Energi z Grupy ORLEN, który powstał z myślą o najmłodszych. Jego głównym celem jest propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej, odpowiedzialnym i racjonalnym korzystaniu z prądu, a także o tematach związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem.
Projekt stawia przede wszystkim na naukę poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia. Jego
Taki tytuł nosi artykuł, który pojawił się w 25 listopada br. na łamach dziennika Super Express.
Cieszy nas fakt jako Stowarzyszenia Leśników i Właścicicili Lasów, którego celem jest m.in propagowanie wiedzy o tematyce lasów prywatnych, że podjęto się tego zagadnienia w mediach ogólnopolskich. Poruszane w artykule tematy są ważne z punktu widzenia zarówno organów państwa jak i właścicieli lasów prywatnych.
Dotychczas spora ilość pelletu i surowców do jego produkcji była do kraju sprowadzana z Białorusi i Ukrainy, trochę z Rosji oraz z krajów bałtyckich. Z drugiej strony, znaczna część pelletu drzewnego produkowanego w kraju była eksportowana do Skandynawii, na rynki Niemiec, Włoch, krajów Beneluxu. Z chwilą napaści Rosji na Ukrainę, światowy rynek pelletu znacząco się zmienił.
W obecnym czasie pellet
W związku z trwającym już od ponad 250 dni agresją strony Rosyjskiej na Ukrainę, odpowiadając na apel strony ukraińskiej, Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów włączyło się w pomoc humanitarną. Po wcześniejszym nawiązaniu kontaktu z jednym ze szpitali na Ukrainie, otrzymaliśmy prośbę o przekazanie artykułów higienicznych w postaci materiałów opatrunkowych, środków dezynfekujących, plastrów, opasek elastycznych itp.
Chęć pomocy spotkała się z
Forum które odbyło się w dniach 20-21.10. 2022r we Wrocławiu zgromadziło ponad 180 uczestników reprezentujących odpowiednie urzędy, ministerstwa, lasy państwowe i prywatne, odbiorców biomasy i RDF – elektrownie, ciepłownie i zakłady przemysłowe, producentów biomasy i RDF oraz dostawcy usług i technologii.
Jednym z prelegentów był Prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów – Stefan Traczyk. Wygłosił on referat na temat potencjału
W dniu 22.10.2022r w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyło się już po raz IV Sympozjum, w trakcie którego poruszone zostały m.in. tematy związane z bezpieczeństwem żywnościowym Polski, a także rolą łowiectwa w przyrodzie. W spotkaniu naukowym wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, środowisk leśnych, myśliwych oraz rolniczych. Znaleźli się wśród nich m. in. poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz
W dniu 19 października br. na PGE Narodowy odbyła się konferencja: Ochrona ptaków na terenach zurbanizowanych.
Organizatorem konferencji była Liga Ochrony Przyrody a Partnerem strategicznym wydarzenia była Grupa PGE. Podczas konferencji omówione zostały m.in. tematy związane z zagrożeniami dla ptaków wynikającymi z działalności człowieka.
Celem konferencji było popularyzacja wiedzy na temat aktywnej ochrony ptaków w Polsce, wskazanie możliwych kierunków rozwoju
II Ogólnopolska Konferencja "Ochrona Środowiska w Nowej Rzeczywistości" to strategiczne spotkanie profesjonalistów. Wydarzenie, na którym spotyka się cała branża ochrony środowiska w celu kompleksowego omówienia zaplanowanej tematyki.
Temat zmian klimatycznych jak również związanych z nim zagrożeń staje się coraz bardziej obecny w naszym życiu. Dochodzą kwestie niezależności energetycznej. Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na biznes i w jaki sposób