Z początkiem wiosny Lasy Państwowe zapoczątkowały akcją odnowieniową wzorem lat ubiegłych pod mottem „Lasy na nowe 100-lecie”. Jest to o tyle wyróżniająca się akcja, że przypada w roku 101 działalności PGL LP, które w 2024 obchodziły swoje setne urodziny.
Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” skierowana jest do szerokiego przekroju społeczeństwa, ma odbywać się w w całej Polsce, a w jej trakcie każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną (więcej o inicjatywie…link).
W ramach tej ogólnopolskiej inicjatywy w dniu 5 kwietnia br. również Nadawnictwo Celestynów zorganizowało społeczne sadzenie lasu, na które zaproszono również przedstawicieli naszego Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów. Oczywiści skorzystaliśmy z okazji uczestniczenia w tak pożytecznym a zarazem oczekiwanym włączeniem się społeczeństwa w prowadzenie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej w Polsce.
Las bez względu na formę własności wymaga opieki i właściwego, profesjonalnego podejścia dlatego współpraca między leśnikami z Lasów Państwowych a właścicielami lasów prywatnych czy organizacjami zrzeszającymi podmioty działające na rzecz polskiego leśnictwa którego przeskładem jest Nasze Stowarzyszenie jest nieodłącznym elementem trwałości lasów. Jak podkreślił dr inż. Artur Dawidziuk Nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów
„Leśnicy z Lasów Państwowych zgodnie z ustawą z dnia 28 września 1991 r. o lasach Art. 35. m. in. są zobligowani do udzielania właścicielowi lasu niestanowiącego własności Skarbu Państwa pomocy w formie doradztwa w zakresie zalesiania i gospodarki leśnej czy też przygotowania planu zalesienia/inwestycji w ramach w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027.”
Wydarzenie mimo typowo kwietniowej aury, której odzwierciedlenie znalazło się w porzekadle „kwiecień pleceń bo przeplata, trochę zimy trochę lata” zgromadziło na powierzchni do odnowienia liczne grono mieszkańców okolicznych miejscowości jak i gości również z dalszych okolic, oddalonych od Otwocka nawet o kilkadziesiąt kilometrów. Posadzene zostały drzewka sosny zwyczajnej, bo choć mimo starań leśników zmierzających do zastępowania „królowej polskich lasów” gatunkami liściastymi, ze względu na ich wyższe wymagania siedliskowe, nadal jest i będzie ona gatunkiem panującym na gruntach piaszczystych.
Gratulujemy inicjatywy PGL LP, a Nadleśnictwu organizacji wydarzenia uświadamiającego społeczeństwo w sposób naoczny, że aby las był trwały to nie może w nim zabraknąć starych jak i młodych drzew a pożytki z niego będą służyć przyszłym pokoleniom.
Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów
05-430 Celestynów ul. Widok 19
telefon: 660 163 773
e-mail: biuro@elasy.pl sliwl@wp.pl
NIP 5322047470
KRS 0000484229
REGON 147000240
Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737