W związku z rosnącymi oczekiwaniami społeczeństwa dotyczącymi ochrony lasów oraz ich funkcji rekreacyjnej, zostały powołane zespoły ds. lasów społecznych w Lasach Państwowych. Celem zespołów jest opracowanie nowych strategii zarządzania terenami leśnymi o dużym znaczeniu społecznym.
Czym są lasy społeczne?
Lasy społeczne to obszary leśne, które mają pełnić szczególną funkcję rekreacyjną i społeczną. Chodzi o lasy zlokalizowane wokół największych aglomeracji miejskich, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań, Gdańsk, Wrocław i inne. Zwiększona ochrona tych terenów ma na celu stworzenie miejsc, które będą dostępne dla mieszkańców, sprzyjając rekreacji oraz wypoczynkowi na łonie natury.
Cele zespołów?
Zespoły ds. lasów społecznych, w skład których wchodzą przedstawiciele Lasów Państwowych, organizacji pozarządowych oraz lokalnych społeczności, mają za zadanie wyznaczyć i objąć ochroną obszary o kluczowym znaczeniu społecznym. Do końca października 2024 roku członkowie zespołów mają opracować propozycje zmodyfikowanej gospodarki leśnej na tych terenach. Ważnym aspektem działań jest także wprowadzenie zielonych pierścieni wokół miast, które mają chronić przyrodę przed intensywną urbanizacją.
Korzyści dla społeczności?
Zwiększona ochrona lasów społecznych wiąże się z ograniczeniem pozyskania drewna na tych obszarach, co miałoby na celu nie tylko zachowanie przyrody, ale także poprawę jakości życia mieszkańców. Lasy te, w swym założeniu miałyby pełnić funkcje edukacyjne, sprzyjać aktywnemu wypoczynkowi, a także poprawiać bioróżnorodność. Chociaż należy dodać, że najnowsze badania wskazują, że ochrona bierna i tworzenie rezerwatów przyrody przynoszą dokładnie odwrotny skutek i powodują ograniczenie bioróżnorodności. Jednocześnie należy zauważyć, że ograniczenie pozyskania drewna będzie również generować straty w przemyśle drzewnym oraz ograniczać zatrudnienie w Zakładach Usług Leśnych (ZUL-ach) i to w szczególności wśród pracowników najmniej wykwalifikowanych wśród podwykonawców, którzy nie znajdą innego zatrudnienia.
Współpraca z lokalnymi organizacjami?
W pracach zespołów bierze udział w skali całej Polski ponad 140 organizacji pozarządowych, które reprezentują różnorodne grupy interesu, od ekologów po lokalne społeczności. Ich zadaniem jest wspieranie procesu wyznaczania obszarów, które powinny być objęte szczególną ochroną. Jednak, należy sobie zdawać sprawę, że te 140 organizacji, stanowi jedynie mały promil organizacji pozarządowych zarejestrowanych w naszym kraju.
Założenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska?
Według MKiŚ zespoły ds. lasów o wiodącej funkcji społecznej odgrywać mają kluczową rolę w tworzeniu strategii ochrony lasów społecznych. Działania te mają na celu nie tylko ochronę przyrody, ale także stworzenie lepszych warunków dla mieszkańców miast, poprzez umożliwienie im dostępu do przestrzeni sprzyjających wypoczynkowi i rekreacji. Dzięki współpracy z lokalnymi organizacjami oraz samorządami, projekt lasów społecznych ma stać się istotnym elementem zrównoważonego rozwoju przestrzeni publicznych w Polsce.
Zagrożenia jakie niesie za sobą projekt?
Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów jako organizacja społeczna zauważa, że każde, nawet z pozoru niewielkie wstrzymanie pozyskanie drewna w tak istotnym podmiocie gospodarczym jakim są Lasy Państwowe, będzie miało negatywny wpływ na cały przemysł drzewny, którego coroczna produkcja w Polsce wynosi ponad 180 miliardów zł.
Nie podlega dyskusji, że musimy działać na rzecz ochrony środowiska i potrzeby zwiększania roli funkcji społecznych lasów w Polsce. Jednakże nie może odbywać się to z brakiem poszanowania ludzi i ich potrzeb oraz bez dyskusji na temat skutków społecznych, gospodarczych i finansowych proponowanych ograniczeń w gospodarce leśnej.
Należy sobie zdawać sprawę, że proponowane przez tego typu zespoły rozwiązania i ograniczenia, spowodują z pewnością redukcję zatrudnienia nie tylko w samych Lasach Państwowych, ale również w podmiotach świadczących usługi na rzecz Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz w firmach zajmujących się przerobem drewna.
Poniżej publikujemy zdjęcia z prac Zespołu do spraw lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Warszawa, w którym nasze Stowarzyszenie uczestniczy oraz wystąpienie SLiWL z dnia 01.10.2024 r.
Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów
05-430 Celestynów ul. Widok 19
telefon: 660 163 773
e-mail: sliwl@wp.pl
NIP 5322047470
KRS 0000484229
REGON 147000240
Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737