Unia Europejska uszczęśliwia nas procedurami, które tak naprawdę, znając życie i biurokrację, utrudnią życie i działanie właścicielom lasów . Uruchamiamy pewne procedury, w wyniku których właściciel lasu będzie miał ograniczone prawo własności do swojego lasu, czy gruntu – podkreślał prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów – dr inż. Stefan Traczyk podczas dyskusji nad nowelizacją ustaw o lasach i o ochronie przyrody na posiedzeniu senackiej komisji środowiska.
Nowelizacja przewiduje dostosowanie polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń dotyczących ochrony siedlisk leśnych oraz gatunków roślin i zwierząt.
– Właściciele lasów zostaną najprawdopodobniej „uszczęśliwieni” unijnymi dobrymi praktykami. Mają jednak bardzo małą świadomość na ten temat. Wielu z nich nie ma doświadczenia z gospodarką leśną i nie przeszło odpowiednich szkoleń – podkreślał Stefan Traczyk. Jak wskazywał, zmiany dotkną też tych, którzy nie wiedzą, że są właścicielami lasów. Według Stefana Traczyka rolnicy już często stosują dobre praktyki, ale tak tego nie nazywają.
Zdaniem Prezesa Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów czas rozpocząć dyskusję i zastanowić się nad przeniesieniem kompetencji dotyczących lasów do Ministerstwa Rolnictwa. – Tak jak w innych krajach działania dotyczące dobrych praktyk byłyby prowadzone przez ministerstwo rolnictwa, które ma dostęp do większości właścicieli, z których ok. 70 proc. jest związanych z rolnictwem – mówił. To byłby dobry pas transmisyjny. Ministerstwo ma też odpowiednie fundusze – podkreślił Stefan Traczyk.
Senacka komisja środowiska zaakceptowała projekt sejmowy. Teraz ustawa trafi do komisji klimatu, a następnie na posiedzenie Senatu i wróci do Sejmu.
Najważniejsze rozwiązania nowelizacji:
Więcej na temat planowanych zmian:
DR
Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów
05-430 Celestynów ul. Widok 19
telefon: 660 163 773
e-mail: biuro@elasy.pl
NIP 5322047470
KRS 0000484229
REGON 147000240
Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737