05 lutego 2018

Sklep „Dobre z lasu”  Lasów Państwowych – dlaczego dziczyzna?

8 grudnia 2017 roku został otwarty pierwszy sklep Lasów Państwowych oferujący dziczyznę oraz produkty pochodzące z polskich lasów. Lokal znajduje się przy ulicy Grójeckiej 127, w budynku Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. W asortymencie sklepu znajduje się przede wszystkim dziczyzna: wędliny oraz mięsa mrożone z dzika, sarny, jelenia oraz daniela, a także miody i produkty pszczele (takie jak pyłek pszczeli, propolis, pierzga), konfitury i soki z owoców leśnych, grzyby suszone i marynowane oraz zioła i herbaty. Wszystkie surowce oferowanych produktów pochodzą z polskich lasów, są więc to na przykład suszone owoce borówki czernicy i maliny, bądź syrop z pączków sosny. Wszystko po to, aby pokazać bogactwo darów lasu.

Sklep powstał w ramach realizacji projektu rozwojowego „Zdrowa żywność z polskich lasów”. Ma on na celu promocję naturalnej żywności pochodzącej z terenów leśnych. Chodzi także o to, aby zwiększyć dostęp do dziczyzny dla klientów w kraju, ponieważ większość tego rodzaju mięsa jest wywożona za granicę.

Dziczyzna to mięso najwyższej klasy jakości, znacznie przewyższające walorami smakowymi i odżywczymi inne rodzaje mięs. Zawiera ona więcej wartościowego białka  bogatego w aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć. Jest również bogata  w witaminy (szczególnie z grupy B) i minerały – wapń, fosfor, magnez oraz łatwo przyswajalne żelazo. Ponadto ma niską zawartość tłuszczu i jest  niskokaloryczne (100 g to około 120 kcal) oraz lekkostrawne. Walory dziczyzny z pewnością docenią osoby będące na diecie i sportowcy. Na korzyść przemawia także wyjątkowy smak wędlin i dań z dziczyzny. Mięso pochodzi od zwierząt żyjących na wolności, odżywiających się naturalnymi roślinami, wolnymi od nawozów i substancji chemicznych dodawanych do pasz.

Przedstawiciel naszego Stowarzyszenia, zaciekawiony ofertą sklepu, wybrał się na zakupy, aby osobiście przekonać się o jakości sprzedawanych tam produktów. Po wejściu do lokalu uwagę klienta przyciąga wyjątkowy wystrój sklepu – drewniany regał w formie drzewa na środku sali, jesionowe półki i lada, przejrzyste witryny z wędlinami z zielonym akcentem, gdzie wszystko ze sobą współgra i stwarza przytulny klimat. Spośród wędlin oferowane są  kabanosy z dzika, jelenia i daniela, baleron z dzika, kiełbasa z sarny, kiełbasa jałowcowa i myśliwska, różne rodzaje szynek i wiele innych – z pewnością jest w czym wybierać. Nasz przedstawiciel zdecydował się na szynkę wędzono-parzoną z sarny, kabanosy z dzika oraz serdelki z jelenia. Szynka okazała się bardzo smaczna i delikatna, kabanosy dobrze przyprawione z nutą kminku, serdelki z kolei były wyśmienite na ciepło. Możemy zatem potwierdzić dobrą jakość produktów i walory smakowe. Do zakupu zachęcają również ceny – kiełbasy kosztują średnio 30 – 40 złotych za kilogram, szynki od 40 do 60 złotych, są to więc ceny zbliżone do cen dobrej jakości wieprzowiny. Uwagę przykuwają też produkty „nietypowe”, na przykład kawa z żołędzi czy ciasteczka żołędziowe.

Otwierając sklep Lasy odpowiadają na potrzeby klientów i zapraszają do zapoznania się z produktami, które na co dzień nie goszczą na naszych stołach. My także gorąco zachęcamy do odwiedzenia  sklepu i spróbowania leśnych smakołyków!

Fot. lasy.gov.pl

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola