19 marca 2020

Sezon na pożary lasów

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. To co cieszy jednych, niepokojem napawa innych – przedwiośnie to bowiem jeden z najbardziej „palnych” okresów w roku (ok. połowy pożarów pojawia się właśnie wtedy). Słońce już mocno przygrzewa, wiatr wysusza trawy i runo leśne. Ruszyły więc apele leśników i strażaków o ostrożność w lasach i na terenach nieużytków. Służby doskonale pamiętają bowiem wyjątkowy pod względem liczby pożarów ubiegły rok. Dla przykładu – tylko w kwietniu 2019 r. było tyle pożarów, co przez cały rok 2018!

 

Niemal bezśnieżna zima nie napawa optymizmem. W sumie przed rokiem mieliśmy do czynienia z ponad 9 tys. pożarów lasów (od początku tego roku odnotowano już 125 pożarów lasów). Trawy i nieużytki płonęły blisko 56 tys. razy! Straty przyrodnicze, jakie niosą za sobą pożary to jedno. Giną także ludzie… Tylko w ubiegłym roku śmierć w wyniku pożarów poniosło 10 osób a 140 zostało rannych. Niestety wciąż główną przyczyną pożarów są podpalenia m.in. od niedopałków papierosów czy od rozpalanych w miejscach niedozwolonych ognisk. By zwiększać świadomość społeczeństwa i wzmóc czujność ruszyła m.in. akcja Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej „Stop pożarom traw”. Akcja ma m.in. edukować i zmienić m.in.  wciąż pokutujący wśród wielu rolników pogląd, że pożary użyźniają glebę. A efekt jest dokładnie odwrotny! Zdaniem ekspertów wypalanie to najgorszy z możliwych sposobów przygotowania np. łąk do sezonu wegetacyjnego. Poza zniszczeniem procesów rozkładu szczątków mineralnych, giną pożyteczne zwierzęta. Ogień z wypalanych łąk niejednokrotnie przenosi się na lasy, a nieraz i zabudowania, powodując także dotkliwe straty materialne. Przypomnijmy: wypalanie traw jest zabronione. Grozi za nie do 5 tys. zł mandatu, a przy zagrożeniu mienia lub życia ludzkiego nawet od roku do  10 lat pozbawienia wolności. Rolnikom złapanym na procederze grożą także sankcje ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia lub odebrania dopłat bezpośrednich.

 

 

Mapy zagrożenia pożarowego są codziennie aktualizowane i dostępne na stronie internetowej  Instytutu Badawczego Leśnictwa: www.bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie.

zuza

 

Fot. www.stoppozaromtraw.pl

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola