11 grudnia 2022

PROGRAM „PLANETA ENERGII”


„Planeta Energii” to realizowany od 2010 roku autorski program edukacyjny Energi z Grupy ORLEN, który powstał z myślą o najmłodszych. Jego głównym celem jest propagowanie wśród dzieci wiedzy o energii elektrycznej, odpowiedzialnym i racjonalnym korzystaniu z prądu, a także o tematach związanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem.


Projekt stawia przede wszystkim na naukę poprzez zabawę i interaktywne doświadczenia. Jego formuła sprawia, że nawet  abstrakcyjne i z pozoru niełatwe tematy, pobudzają u najmłodszych ciekawość do odkrywania świata i chęć aktywnego udziału w zajęciach poszerzających wiedzę i wpajających prawidłowe nawyki, postawy i zachowania. 


Dzięki programowi "Planeta Energii" nauczyciele mogą skorzystać z multimedialnych materiałów i ćwiczeń, które pomogą w przeprowadzeniu nieszablonowych lekcji, a uczniowie przekonują się, że nauka nie musi być nudna i schematyczna, za to może być wspaniałą przygodą i wspierać rozwój ich zainteresowań oraz zrozumienie otaczającego je świata.


„Planeta Energii” wspiera także rodziców w procesie kształcenia dziecka. Umożliwia wspólne zdobywanie wiedzy i przeżywanie fascynujących przygód. Udostępnione na platformie materiały są dobrze przygotowane merytorycznie i interesujące, co pozwala rodzicom na spędzenie z dzieckiem czasu w ciekawy i interesujący sposób. Bawiąc – uczą, nie tylko poprzez strony www, ale także podczas wspólnego wykonywania różnorodnych zadań opisanych w scenariuszach dydaktycznych. 


 „Planeta Energii” skierowana jest do edukowania najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Udział w programie to dla nauczyciela znakomita okazja, by wyjść poza schemat standardowych zajęć i w kreatywny sposób przeprowadzić z dziećmi lekcje na temat zagadnień szeroko rozumianej energii wokół nas. W ramach trzech „misji” w formule e-learningu udostępnione są multimedialne materiały dotyczących energii elektrycznej, odpadów i bioróżnorodności.  

  • Najnowsza misja "Kraina bioróżnorodności" zaprasza na wyprawę, podczas której dzieci dowiedzą się co to jest bioróżnorodność, poznają podstawowe czynniki zagrażające przyrodzie oraz nauczą się jak można ją chronić.
  • „Kraina prądu” uczy dzieci czym jest prąd, skąd się bierze oraz jakie są źródła energii. Dzieki niej dzieci poznajązasady bezpiecznego użytkowania urządzeń elektrycznych oraz prawidłowego zachowania się w pobliżu obiektów energetycznych. 
  • „Kraina odpadów” uczy jak segregować odpady, co się dzieje z nimi po wyrzuceniu oraz jak zapobiegać ich powstawaniu w codziennym życiu. 

 

Każda z misji zrealizowana jest w formie multimedialnych lekcji, składających się z animacji wyjaśniających, wprowadzających do tematu, tłumaczących trudne i abstrakcyjne pojęcia oraz ćwiczeń przeznaczonych do rozwiązywania na tablicy interaktywnej czy też na ekranie komputera. 


Dodatkowo przy każdym temacie dostępne są scenariusze lekcyjne dla nauczycieli z możliwością wydruku oraz gotowe karty pracy oraz interaktywna książeczka „W krainie energii elektrycznej”,  które pomogą wzbogacić i urozmaicić zajęcia. Z materiałów można korzystać dowolnie, a każdy scenariusz można modyfikować do potrzeb konkretnej szkoły czy klasy.

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola