05 lutego 2020

Porozmawiajmy o… środowisku

Zarząd Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów powołał na początku stycznia Instytut Debat o Środowisku. O jego powstaniu poinformowano podczas noworocznego spotkania, które miało miejsce 23 stycznia warszawskiej kawiarni Świetlica Wolności.

 

 

„Think tank”, jak mówią o Instytucie pomysłodawcy, ma być forum wymiany myśli nie tylko o leśnictwie, w tym lasach prywatnych, ale także – a może przede wszystkim – o ochronie środowiska. – Chcemy mówić o kwestiach trudnych, m.in. o łowiectwie czy zmianach klimatu. Chcemy zaprosić do dyskusji nie tylko leśników, ale przede wszystkim ludzi spoza naszego kręgu – mówił Stefan Traczyk, prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów. – Będziemy się spotykać w prestiżowej lokalizacji w samym centrum Warszawy – przy ul. Chmielnej 73b , gdzie do dyspozycji mamy salę konferencyjną – mówi z dumą prezes Traczyk. Uzasadniając potrzebę stworzenia Instytutu, wskazuje na rosnący ekstremizm w wypowiedziach o ekologii. – Oddajemy głos ludziom, którzy nie zawsze wiedzą, o czym mówią, a robią to w sposób radykalny. Tymczasem brakuje rzeczowej, merytorycznej debaty. Chcemy, by głos zabierali nie tylko leśnicy, ale przede wszystkim fachowcy z różnych innych dziedzin powiązanych z leśnictwem – komentuje prezes Stowarzyszenia.

Trwają tez prace nad stroną internetową Instytutu, za pośrednictwem której będzie można dowiedzieć się nie tylko o jego działaniach, ale także zgłaszać pomysły na tematy debat. Zaczynem przyszłych debat podczas spotkania członków Stowarzyszenia było wystąpienie Bartłomieja Popczyka z Wydziału Leśnego SGGW „Gospodarka łowiecka w dobie zrównoważonego rozwoju”, eksperta nowopowstałego Instytutu Debat o Środowisku.

Podczas prezentacji idei Instytutu Stefan Traczyk wykorzystał także okazję do przytoczenia najświeższych danych o lasach prywatnych w Polsce. – Lasy prywatne zajmują dziś 1,79 mln ha, co daje 19,3% udziału we wszystkich lasach w Polsce! Co roku ta powierzchnia wzrasta o kolejne 5–10 tys. ha. Dodał także, że wg szacunków aż ok. 3 mln ludzi w Polsce to właściciele lub współwłaściciele lasów.

Film ze spotkania można obejrzeć na kanale YouTube.

zuza

Fot. idos.org.pl

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola