Rynek drzewny - dziś i jutro
Z jednej strony przemysł drzewny uzyskuje obecnie wysokie przychody, ale z drugiej – rosną koszty nabycia surowca drzewnego, energii, płac oraz zobowiązań finansowych. Wciąż budzi kontrowersje wywóz drewna z Lasów Państwowych na rynki zagraniczne oraz dostrzegany jest niepokój związany z rozporządzeniami Unii Europejskiej przeciwdziałającymi wylesianiu i przez to ograniczającymi pozyskanie drewna, także w polskich lasach. Nowym kłopotem dla krajowej branży drzewnej są europejskie sankcje przeciwko handlowi z Rosją i Białorusią, powodujące poważne zaburzenia w łańcuchach dostaw drewna i biomasy. Przedsiębiorcy wciąż apelują do rządowych polityków o wsparcie w zakresie racjonalnej polityki sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe.
Tartakom, producentom płyt drewnopochodnych, sklejek, opakowań, zakładom usług leśnych, firmom dostarczającym technologię oraz wyroby drzewne – domy, stolarkę otworową, materiały podłogowe, zrębki i pelety oraz inne produkty drzewne, mocno także doskwierają podwyżki stóp procentowych oraz rekordowy poziom inflacji.
Przez ponad dwa pandemiczne lata branża miała ograniczone możliwości rozmawiania o swoich problemach. Pierwszą doskonałą okazją do poruszenia tych kwestii będzie organizowane przez powermeetings.eu:
FORUM PRZEMYSŁU DRZEWNEGO 2022
„Rynek drzewny dziś i jutro: potencjał, ceny, prognozy, zapotrzebowanie”
które odbędzie się w dniach 21 i 22 czerwca 2022 w Warszawie
Patronami Honorowymi Forum są m.in. Lasy Państwowe, Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów, Polski Związek Pracodawców Leśnych, Stowarzyszenie Dom Drewniany oraz Zawiązek Producentów Europalet UIC.
Forum to znakomite, niezależne miejsce do dyskusji na temat dalszego sprawnego funkcjonowania branży, a to za sprawą udziału w spotkaniu całego przekroju rynku, począwszy od przedstawicieli regulatora, leśników, właścicieli lasów prywatnych, przedstawicieli firm kupujących, przetwarzających i dostarczających drewno, zakładów usług leśnych, producentów materiałów drzewnych i surowców, gotowych wyrobów, ale także dostawców maszyn i technologii dla tej branży. Wszyscy wymienieni powinni więc skorzystać z zaproszenia na to Forum, gdyż na wiele pytań i wątpliwości będzie można uzyskać odpowiedzi po prezentacjach oraz podczas spotkań networkingowych od przedstawicieli Lasów Państwowych, stowarzyszeń branżowych oraz menedżerów firm i grup produkcyjnych, handlowych i zakupowych.
Istotną częścią Forum będzie dyskusja panelowa na temat aktualnej sytuacji w branży z punktu widzenia różnych podmiotów z rynku, a drugiego dnia - warsztaty na temat śladu węglowego dla produktów drzewnych – na który coraz częściej zwracają uwagę przedsiębiorcy.
W najbliższych miesiącach, a może i latach zajdą istotne zmiany na europejskim rynku drzewnym. Warto wysłuchać ekspertów, żeby przemyśleć strategię działań swoich firm i branż, jak również przygotować się na nieuniknione zmiany m.in. w oparciu o informacje uzyskane w kuluarach Forum od kolegów z szeroko pojętej branży drzewnej.
Forum Przemysłu Drzewnego stworzy płaszczyznę inspiracji i wymiany poglądów oraz sformułowania postulatów pod adresem przedstawicieli rządu i Lasów Państwowych.
Szczegóły i rejestracja dostępna jest pod linkiem: https://powermeetings.eu/forum-przemyslu-drzewnego/
Kontakt z organizatorem:
Jola Szczepaniak
powermeetings.eu
tel.: +48 22 740 67 80
kom.: +48 505 659 477
e-mail: Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu
Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów
05-430 Celestynów ul. Widok 19
telefon: 660 163 773
e-mail: sliwl@wp.pl
NIP 5322047470
KRS 0000484229
REGON 147000240
Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737