11 stycznia 2020

Nowa OSZ

Dzień po inauguracji Sejmu IX kadencji i ślubowaniu posłów (13 listopada) poznaliśmy skład stałej sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.

W jej skład weszło 33 parlamentarzystów. Niestety, z leśników w jej gronie znalazł się tylko Dariusz Bąk (PiS), a posłów legitymujących się wykształceniem przyrodniczym – ledwie garstka.

 

Wśród nich sejmowy debiutant Tomasz Aniśko (architekt krajobrazu; reprezentuje Partię Zielonych z ramienia Koalicji Obywatelskiej), Zbigniew Chmielowiec (inżynier środowiska; PiS), Dorota Niedziela (lekarz weterynarii; reprezentuje PO; w 2015 r. była wiceministrem środowiska) i Marek Sawicki (inżynier rolnictwa reprezentujący PSL; były minister rolnictwa). Z nazwisk kojarzonych ze światem leśnym można jeszcze wymienić Annę Paluch (PiS), geodetę po Akademii Górniczo-Hutniczej, która kierowała pracami komisji w poprzedniej kadencji.

 

Przewodniczącą komisji została także znana leśnikom Urszula Pasławska z PSL (w poprzedniej kadencji była wiceprzewodniczącą). Jako osoba polująca wielokrotnie zajmowała stanowisko m.in. w kwestiach związanych z prawem łowieckim. Zastępcami przewodniczącej Komisji zostali wybrani posłowie: Tomasz Aniśko, Anna Paluch, Dariusz Bąk i  Marek Dyduch (SLD).

Członkiem komisji została także Gabriela Lenartowicz, która w gabinecie cieni Platformy Obywatelskiej zajmowała stanowisko ministra środowiska.

KOŚZNiL zajmuje się m.in sprawami ochrony i kształtowania środowiska oraz ochrony nieodnawialnych jego zasobów, geologii oraz leśnictwa i gospodarki leśnej.

Do Komisji niemal od razu po rozpoczęciu prac trafiły dwa zbliżone projekty uchwał –  m.in. o uznaniu, że Polska znajduje się w stanie kryzysu klimatycznego oraz w sprawie ogłoszenia alarmu klimatycznego. W uzasadnieniu tej drugiej czytamy: Katastrofa klimatyczna jest faktem. Kolejne lata są najcieplejsze w historii pomiarów, a zjawiska pogodowe są coraz bardziej ekstremalne. W Polsce odczuliśmy to m.in. podczas wichury w Borach Tucholskich w 2017 roku, klęsk suszy w 2018 i 2019 roku, powodzi w roku 2018. Rok 2018 był do tej pory najcieplejszym w historii polskich pomiarów. Program Rozwoju Retencji musi być rozszerzony i uzupełniony przez program ochrony mieszkańców przed zagrożeniami meteorologicznymi. Należy pilnie wprowadzić strategię ograniczania emisji gazów cieplarnianych w najbardziej emisyjnych sektorach gospodarki. Prace parlamentarzystów można śledzić na stronie internetowej KOŚZNiL.

Link

zuza

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola