22 marca 2020

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW

Piękne święto ustanowione kilka lat temu przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Piękne i potrzebne, choćby z tego powodu by przypominać o funkcjach lasu i związku człowieka z tym środowiskiem.

Tegoroczne obchody Dnia Lasów zostały przesłonięte dramatyzmem rozprzestrzeniającego się po całym świecie wirusa a to właśnie teraz, w obliczu zagrożenia powinniśmy docenić leśne walory krajobrazowe, zdrowotne, poprawiające nasze samopoczucie i zdrowie.

 

 

W tym szczególnym dniu, wraz ze wszystkimi lasami na świecie obchodzi również swoje święto  las wyjątkowy– Puszcza Białowieska.

Białowieska Puszcza, jeszcze nie tak dawno odmieniana przez wszystkie przypadki w językach niemal całego świata, a może nawet i całego, dzisiaj jest przemilczana.Dlaczego tak jest? A któż to może wiedzieć. Może przestała przynosić profity aktywistom broniącym w Puszczy Białowieskiej kornika a to oni właśnie najbardziej nagłaśniali rzekomą dewastację tego lasu przez polskich leśników.Dlaczego dzisiaj milczą? Dlaczego świat zamilkł?

Puszcza Białowieska stanęła wobec wielu zagrożeń, gdzie jednym z nich jest zagrożenie pożarem powstałe wskutek ogromnej ilości suchych drzew zabitych przez kornika drukarza.

Nikt nie chce świętować dzisiaj z Puszczą Białowieską, bo i jej samej trudno świętować największy znany jej rozpad puszczańskich starych lasów.Rany będą goić się bardzo długo, tym bardziej, że leśnikom utrudnia się jak tylko można zadbanie o to światowe dziedzictwo.

Puszcza Białowieska zmieniła swoje oblicze w zaledwie kilka lat. Ten dynamiczny proces rozpadu lasu mało kogo nastraja do świątecznego nastroju.

Rodzi się też szereg pytań o przyszłość Puszczy Białowieskiej. Czego od niej oczekujemy. Bioróżnorodności, czy biernej obserwacji jak sobie radzi, udostępnienia dla zwiedzających, czy całkowitego jej zamknięcia, uporządkowania uschniętych drzew przy drogach, czy dróg zawalonych suchymi pniami, koegzystencji z miejscową społecznością, czy całkowitego wyalienowania tejże społeczności od otaczającego ich lasu.

W takim dniu jak ten, w Międzynarodowym Dniu Lasów warto by odłożyć choć na chwilę, choć na kilka minut inne ważne sprawy i starać się samemu sobie odpowiedzieć na wiele, wiele pytań.

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola