Leśnicy po raz kolejny włączają się w działania pomocowe na rzecz Ukrainy. Tym razem, w ramach prowadzonej na szeroką skalę ogólnopolskiej akcji Lasów Państwowych „Plecak dla Ukrainy”, przygotowują ekwipunek ze specjalistycznym wyposażeniem terenowym. Pierwszy z kilku zaplanowanych transportów dotarł już na polsko-ukraińską granicę. W akcję zaangażowane są wszystkie regionalne dyrekcje Lasów Państwowych. Każda z tych jednostek kupuje i wyposaża plecaki, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez leśników z Ukrainy.
W skład pokaźnego ekwipunku wchodzą m.in. obuwie i odzież terenowa, termiczna, apteczki, termosy, latarki taktyczne, powerbanki, lornetki, ogrzewacze, a także żywność o długim terminie przydatności, jak konserwy, kabanosy, czy suchary wojskowe. W ramach pierwszej transzy przygotowało kilkaset sztuk pojemnych, 120 litrowych plecaków, każdy o wartości około 1000 zł, które finalnie trafią do Ukrainy.
– Już podczas poprzedniej wizyty w Hrebennem deklarowałem, że leśnicy będą pomagać tak długo, dopóki sytuacja będzie tego wymagała. Dotrzymujemy danego słowa i dziś przekazujemy naszym kolegom z Ukrainy plecaki wyposażone w sprzęt niezbędny w warunkach polowych, aby mogli bronić swojego terytorium. – podkreśla Józef Kubica, p.o. dyrektor generalny Lasów Państwowych.
Podczas spotkania w Nadleśnictwie Tomaszów dyrektor Kubica w symbolicznym geście pomocy przekazał Jarosławowi Celeniowi, wiceszefowi Lwowskiego Zarządu Leśnego, plecaki w pełni wyposażone w sprzęt potrzebny lwowskiej formacji Ochrony Terytorialnej.
Pracownicy przygranicznych nadleśnictw utworzyli punkty pomocy zlokalizowane nieopodal przejść w Hrebennem, Dołhobyczowie i Zosinie. W zależności od możliwości technicznych, w pobliżu miejsc przekroczenia granicy zostały ustawione zielone namioty, w których leśnicy, oferują wsparcie uchodźcom, m.in. ciepłe posiłki i napoje, środki pierwszej potrzeby, zapewniając jednocześnie możliwość ogrzania się i odpoczynku. Nad bezpieczeństwem osób odwiedzających „leśne” punkty przez całą dobę czuwają strażnicy leśni pomagając m.in. w porozumiewaniu się z uchodźcami.
Leśnicy są m.in. zaangażowani w dostarczanie wody, żywności, środków medycznych i opatrunkowych, koców, śpiworów, odzieży oraz innych potrzebnych materiałów i produktów. Lasy Państwowe wyraziły także pełną gotowość w zakresie udostępnienia uchodźcom wojennym swojej bazy noclegowej. Wielu pracowników jednostek LP wraz ze swoimi rodzinami angażuje się również w niesienie pomocy w ramach wolontariatu. Leśnicy pomagają też tym, którzy do tej pory nieśli na granicy pomoc uchodźcom.
DR
Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów
05-430 Celestynów ul. Widok 19
telefon: 660 163 773
e-mail: sliwl@wp.pl
NIP 5322047470
KRS 0000484229
REGON 147000240
Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737