25 kwietnia 2022

Lasy Państwowe zrywają umowę najmu ośrodka Ambasady Rosji

Lasy Państwowe zrywają umowę najmu z ambasadą Federacji Rosyjskiej na ośrodek w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim. Powodem był brak wpłat za czynsz.
 

Na  terenie ośrodka  znajdują się hotele, wille i domki letniskowe. Skubianka to niewielka wieś tuż przy linii brzegowej rzeki Narew. To tu wiosną, latem i jesienią wypoczywała wierchuszka rosyjskich dyplomatów oddelegowanych przez Kreml do pracy w Polsce. Rauty, narady, biesiady. Ogniska, kąpiele i relaks. To wszystko to już przeszłość. 
 

Jak powiedział, cytowany przez portal wpolityce.pl, rzecznik prasowy Lasów Państwowych Michał Gzowski, decyzję przed dwoma dniami podjął dyrektor generalny Lasów Państwowych. "Zapadła ona w konsultacji z ministrem Edwardem Siarką, który nadzoruje Lasy Państwowe w ramach Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Była ona też konsultowana z resortem dyplomacji" - wskazał.

Dodał, że złożony został wniosek o wydanie nieruchomości i obecnie - jak zaznaczył - "czekamy na ruch ze strony rosyjskiej". "Spodziewamy się oczywiście, że strona rosyjska będzie powoływała się na odpowiednie zapisy umowy, by uniemożliwić jej rozwiązanie. Ale my powołaliśmy się na odpowiednie zapisy Kodeksu cywilnego i spodziewamy się, że dojdzie do rozwiązania umowy" – wskazał Gzowski.
 

Pytany o to, jakie będą konsekwencje finansowe dla Lasów Państwowych, rzecznik wskazał, że "nie zastanawiamy się nad tym. Najważniejsze, by iść drogą obraną przez nasze państwo, czyli twardych sankcji wobec Federacji Rosyjskiej".
 

Do sprawy - jak czytamy - odniósł się też wiceminister Edward Siarka - Pełnomocnik Rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa. "Sprawa jest dla nas oczywista i analizowana od dłuższego czasu. Pierwsza umowa została podpisana w 1994 roku. Rosjanie po prostu przestali płacić czynsz za ośrodek" - powiedział. 
 

PAP/KR

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola