13 września 2022

Koopdrew, DREMA i Raport Banku Pekao S.A. „Drzewny rollercoaster.
Czy po znakomitym roku 2021 i I półroczu 2022 krajową produkcję wyrobów z drewna czeka cykliczne załamanie?”

W dniach 13-16. września 2022r., odbędą się Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA. W poniedziałek 12 września, a więc dzień przed oficjalnym otwarciem targów DREMA, odbyła się  międzynarodowa konferencja KOOPDREW, organizowana przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego we współpracy z Lasami Państwowymi.

 

Oprócz analizy sytuacji rynku drzewnego w Polsce, stanu i perspektyw przemysłu celulozowego, szeroko dyskutowany był również wpływ wojny w Ukrainie na przemysł drzewny w krajach bałtyckich i w samej Ukrainie oraz konsekwencje wynikające z Brexitu. Podczas IX Kongresu Przemysłu Drzewnego KOOPDREW został zaprezentowany najnowszy raport ekspertów Banku Pekao S.A. pt. „Drzewny rollercoaster. Czy po znakomitym roku 2021 i I półroczu 2022 krajową produkcję wyrobów z drewna czeka cykliczne załamanie?”.

 

Rosnące ceny surowców i problemy z jego dostępnością, bardzo wysoka inflacja i niepewność związana z napaścią na Ukrainę to jedne z głównych wyzwań, z jakimi mierzą się dziś przedsiębiorcy. Przemysł drzewny i meblarski, jedna z najważniejszych gałęzi polskiej gospodarki, obronną ręką wyszedł z pandemii. Czy po znakomitym roku 2021 krajową produkcję wyrobów z drewna czeka cykliczne załamanie?

 

Polska jest jednym z wiodących producentów wyrobów drzewnych w Europie. Ich odbiorcami są zarówno ważne branże polskiej gospodarki, takie jak meblarstwo czy budownictwo, jak i odbiorcy indywidualni. Raport przedstawia kluczowe bieżące i strukturalne trendy w sektorze, jak również kluczowe wyzwania stojące przed branżą w najbliższych kwartałach i latach.

 

Branża drzewna, która była jednym z największych beneficjentów drugiej fazy pandemii, ma za sobą rekordowo dobry rok 2021 i nie gorsze pierwsze półrocze bieżącego roku, wynika z raportu przygotowanego przez Bank Pekao S.A. Świetne wyniki uzyskane w niepewnym otoczeniu są niejako przypieczętowaniem długiego okresu konsekwentnej ekspansji polskich producentów w ramach unijnego sektora. I choć otoczenie zmienia się na znacznie mniej korzystne, meblarze znów stawiają czoła wyzwaniom.

 

Całemu wydarzeniu przyglądał się Prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów p. Stefan Traczyk.

Pełny raport dostępny na: Raport Banku Pekao Drzewny Rollercoaster

Podczas DREMA odbędą się również wydarzenia towarzyszące (linki):

 

Źródło: koopdrew, powermeetings, pekao, drema, pigpd, podlaskie24.

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola