13 listopada 2022

Kongres o pozyskaniu i produkcji pelletu

Dotychczas spora ilość pelletu i surowców do jego produkcji była do kraju sprowadzana z Białorusi i Ukrainy, trochę z Rosji oraz z krajów bałtyckich. Z drugiej strony, znaczna część pelletu drzewnego produkowanego w kraju była eksportowana do Skandynawii, na rynki Niemiec, Włoch, krajów Beneluxu. Z chwilą napaści Rosji na Ukrainę, światowy rynek pelletu znacząco się zmienił.

 

W obecnym czasie pellet drzewny czy agro staje się istotnym źródłem ciepła i energii. Nawet małe stolarnie starają się przetwarzać poprodukcyjny surowiec na pellet sprzedawany lokalnie lub do wykorzystania na własne potrzeby. Z drugiej strony powstały duże fabryki pelletu, wytwarzanego z własnego surowca, albo kupowanego na zewnątrz.

 

Paleta różnorodnych problemów związanych z dostępnością i produkcją pelletu oraz prośby ze strony rynku skłoniły firmę powermettings.eu, od wielu lat aktywnie wspierającą krajowy rynek OZE, a w szczególności biomasy, specjalistycznymi konferencjami, do zorganizowania w dniach 15-16 grudnia 2022 w Warszawie Kongresu Pelletu. Tematyka Kongresu skupiać się będzie na obszarach: pozyskania surowca, technologii produkcji i spalania, dystrybucji i certyfikacji.

 

Specjaliści związani z branżą postarają się odpowiedzieć na pytania: skąd polskie gospodarstwa domowe oraz ciepłownie mogą pozyskać pellet, po jakie urządzenia najlepiej sięgać, jak duże zakłady produkcyjne budować. Doświadczeniami podzielą się producenci pelletu, linii do produkcji pelletu i małych peleciarek.

Tematyka kongresu adresowana jest do specjalistów rynku pelletowego, ale też przedstawicieli firm drzewnych i dostawców słomy, wytwórców kotłów na pellet i firm, które pośredniczą w dostawach pelletu. Będzie także panel o cenach, logistyce i magazynowaniu pelletu, warsztaty o certyfikacji pelletu oraz śladzie węglowym towarzyszącym produkcji pelletu.

 

- Wymiana doświadczeń i pozyskanie informacji, to ważna część biznesu, więc warto zgłosić uczestnictwo w Kongresie Pelletu, żeby posiąść wiedzę o nowej paliwowej rzeczywistości a także, aby mieć wpływ na jej kreowanie – mówi Renata Kałużna, Dyrektor zarządzający powermeetings.eu - Dołożyliśmy starań, aby część merytoryczna była na jak najwyższym poziomie – do wystąpienia zaprosiliśmy wielu znakomitych ekspertów, przedstawicieli biznesu, urzędów, władz państwowych, lasów państwowych i prywatnych jak również instytutów.

 

W programie Kongresu pojawią się najważniejsze kwestie nurtujące obecnie branżę, w tym między innymi:

 

- Perspektywy zwiększania udziału pelletu w polskim miksie energetycznym i ciepłowniczym

- Dostępność surowca w różnej postaci i jego pozyskanie

- Technologia produkcji pelletu

- Case study: optymalizacja kosztów produkcji pelletu

- Case study: wykorzystanie produktu ubocznego w obiegu zamkniętym

- Certyfikacja pelletu dla gospodarstw domowych vs dla przemysłu

- Audyt energetyczny instalacji produkującej pellet

- Możliwości dofinansowania inwestycji / pozyskania finansowania

 

W wydarzeniu udział wezmą przedsiębiorstwa z całego „pelletowego łańcucha pokarmowego”, od dostawców surowca i technologii przez producentów pelletu, firmy handlujące, transportujące, certyfikujące, po producentów kotłów oraz odbiorców gotowego produktu. Będzie to zatem znakomite miejsce do wymiany doświadczeń, podpytania kolegów jakie mają wyzwania i jakie sukcesy, jak również networkingu a przede wszystkim rozmów biznesowych.

 

Nasze Stowarzyszenie jest patronem honorowym wydarzenia.

 

Po szczegóły wydarzenia zapraszamy na dedykowaną stronę wydarzenia: kongres pelletu oraz do kontaktu z organizatorem:
 

Jola Szczepaniak,

tel. +48 22 740 67 80,

Jolanta.Szczepaniak@powermeetings.eu

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola