25 kwietnia 2023

III OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA 
OCHRONA ŚRODOWISKA W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI

 

Polska Izba Ekologii objęła patronatem medialnym III edycję Ogólnopolskiej Konferencji „Ochrona Środowiska w Nowej Rzeczywistości”, która odbyła się 30 marca w formule online.
Wydarzenie, na którym spotyka się cała branża w celu kompleksowego omówienia bieżących tematów w dziedzinie ochrony środowiska. Podczas Konferencji uczestnicy dzielą się najlepszymi praktykami, wiedzą i doświadczeniem, ale przede wszystkim szukają rozwiązań, które pomogą im jeszcze lepiej odpowiedzieć na potrzeby rynku. Poruszone zostaną tematy:
•     Systemu gospodarki odpadami w Polsce
•    Zmian w przepisach dotyczące ochrony środowiska
•    Problemu dzikich wysypisk i nielegalnego transportu odpadami.

 

Dynamiczne zmiany w przepisach środowiskowych sprawiają, że praca osób odpowiedzialnych za ochronę środowiska i gospodarowanie odpadami nie należy w ostatnim czasie do łatwych. Kolejne nowelizacje i wymogi unijne zmuszają do stałego aktualizowania swojej branżowej wiedzy.

Polski rząd wreszcie postanowił dogonić pozostałe kraje europejskie i z prawie z dwuletnim opóźnieniem przekazał projekt ustawy wdrażający dyrektywę SUP do Sejmu. Co to oznacza w kontekście gospodarowania odpadami? Dyrektywa SUP (ang. Single Use Plastics) weszła w życie prawie dwa lata temu. Jej głównym celem jest ograniczenie wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Polska była jednym z ostatnich europejskich krajów, które nie zaimplementowały tych zasad. Termin wdrożenia upłynął w lipcu 2021 roku. Dopiero teraz w lutym 2023 roku projekt stosownej ustawy trafił do Biura Legislacyjnego Sejmu.

Przedsiębiorcy wprowadzający na rynek te produkty będą musieli opłacać kampanie edukacyjne. Brak opłat może oznaczać kary w wysokości nawet pół miliona złotych.

Jednak dyrektywa SUP to nie jedyne wyzwanie dla Polski w kontekście gospodarowania odpadami. Pamiętajmy, że nadal nie został opracowany polski system ROP. Teoretycznie, przepisy dotyczące ROP powinny zacząć obowiązywać od 2023 roku. Jednak prace nad tym projektem zostały wstrzymane i trudno stwierdzić, czy i w jakim kształcie ostatecznie przepisy wejdą w życie.

Zarówno unijne jak i polskie przepisy stawiają także wymagania jeśli chodzi o gospodarowanie odpadami w obiegu zamkniętym.


Czy uda się spełniać wymagania ustawowe nowego prawa UE dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych?
•    Na jakim etapie są wdrożone przepisy unijne?
•    Jakie zmiany należy wprowadzić?
•    Czy Polska ma możliwości by wywiązać się z narzuconych poziomów i limitów (m.in. recyklingu, zbierania)?


Właśnie tymi tematami zajęli się eksperci z branży odpadowej na nadchodzącej konferencji i postarają się odpowiedzieć na powyższe pytania.


Link do wydarzenia
 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola