24 października 2022

Forum Technologii w Ciepłownictwie, Energetyce i Przemyśle - Spalanie Biomasy i RDF za nami

Forum które odbyło się w dniach 20-21.10. 2022r we Wrocławiu zgromadziło ponad 180 uczestników reprezentujących odpowiednie urzędy, ministerstwa, lasy państwowe i prywatne, odbiorców biomasy i RDF – elektrownie, ciepłownie i zakłady przemysłowe, producentów biomasy i RDF oraz dostawcy usług i technologii.

 

Jednym z prelegentów był Prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów – Stefan Traczyk. Wygłosił on referat na temat potencjału jaki drzemie w lasach prywatnych ze względu na niewykorzystywanie  z nich biomasy. Warto podkreślić, że zasoby drzewne w lasach prywatnych są rzędu 257 m3/ha, a zajmują prawie 19 proc. powierzchni kraju. Wspomniał on również o pomyśle Stowarzyszenia na powstanie Izb Leśnych skupiających Właścicicili lasów prywatnych.

 

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w liście skierowanym do uczestników Forum poinformował o powołaniu międzyresortowego zespołu ds. zwiększenia udziału zrównoważonej biomasy w krajowym systemie elektroenergetycznym i ciepłowniczym, którego zadaniem jest identyfikacja barier rozwoju rynku i przygotowanie rekomendacji, co do ich zniesienia, w tym propozycji zmian legislacyjnych i poza legislacyjnych w zakresie uwarunkowań technicznych, źródeł finansowania, pochodzenia i dostępności biomasy oraz systemów wsparcia.

 

O podziale na pule drewna i dostępnej biomasie leśnej mówili przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych – Robert Wielgosz i Mariusz Błasiak, wyjaśniając jaki typ biomasy oferowany jest na rynkach indywidualnym i przedsiębiorstw oraz stwierdzając, iż nie istnieje w przepisach prawa krajowego pojęcie „biomasa leśna”.

 

Forum było idealnym miejscem połączenia merytoryki z networkingiem branży.
W programie znalazły się takie punkty jak:

  • Najważniejsze aktualności z branży oraz KZR, certyfikacja, derogacja, dostępność surowca, logistyka dostaw i finansowanie inwestycji – zarówno dla biomasy jak i RDF
  • Case studies z nowych i funkcjonujących instalacji
  • Kolacja networkingowa
  • Warsztaty z Panią Katarzyną Szwed-Lipińską
  • Zwiedzanie Wrocławskiego Rynku

 

Prezentacja Prezesa SLiWL wygłoszona podczas Forum dostępna jest TUTAJ

 

Pełna relacja z Forum na stronach organizatora: powermeetings.eu

Źródło: 12-jesienne-forum-biomasy-rdf-we-wroclawiu

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola