02 marca 2023

FORUM DLA WSI – ZJEDNOCZENI ROLNICY GWARANTEM BEZPIECZŃSTWA EUROPY

W sobotę 25 lutego w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu odbyła się pro-rolnicza konferencja Forum Dla Wsi “Zjednoczeni rolnicy gwarantem bezpieczeństwa Europy”. W czasie konferencji Stowzryszenie Leśników i Właścicieli Lasów reprezentowali: Pan Stefan Traczyk – prezes zarządu oraz pan Maciej Wroniewski – członek zarządu.

 

Wydarzenie współorganizowane było przez Instytut Gospodarki Rolnej, a jego celem było zwrócenie uwagi na problemy, z jakimi muszą borykać się europejscy rolnicy. Podczas konferencji dyskutowano również o rozwiązaniach, jakich potrzebuje polska wieś.

Forum Dla Wsi już za nami

Instytut Gospodarki Rolnej oraz Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zorganizowali konferencję Forum Dla Wsi “Zjednoczeni rolnicy gwarantem bezpieczeństwa Europy”. Organizacje rolnicze z Polski, Holandii, Niemiec i Litwy spotkały się w Toruniu, by dyskutować o problemach, jakie dotykają europejskie rolnictwo.

,,Chcemy pokazać, że rolnictwo i rolnicy, niezależnie od tego, jaką gałęzią gospodarki rolnej się zajmują czy też z jakiego kraju pochodzą, tak naprawdę powinni dzisiaj działać razem i powinni razem przeciwstawić się różnym niebezpieczeństwom, jakie z Komisji Europejskiej czy też z Brukseli idą w stronę rolników i rolnictwa (i to rolnictwa europejskiego), bowiem dzisiaj stoimy nad widmem – trzeba to powiedzieć wprost – pewnego zagrożenia, jeśli chodzi o bezpieczeństwo żywnościowe” – mówił Szczepan Wójcik.

Warto zaznaczyć, że wydarzenie było całkowicie apolityczne, zaś goście pochodzili nie tylko z Polski, ale również z Holandii, Niemiec, Grecji czy Litwy.

,,Celowo nie zapraszaliśmy tam polityków. Zaprosiliśmy wyłącznie rolników, wyłącznie przedsiębiorców rolnych, wyłącznie osoby, które rolnictwem się zajmują, zajmują się organizacjami rolnymi, zrzeszają różne organizacje, federacje itd., ponieważ przede wszystkim chcemy oddać głos rolnikom. Uważamy, że dzisiaj to rolnicy powinni mówić najwięcej o rolnictwie. To oni są osobami, które o rolnictwie wiedzą najwięcej, to oni wiedzą, jak dbać o bezpieczeństwo żywnościowe i wreszcie to oni wiedzą, z jakimi problemami na co dzień się borykają” – wyjaśnił Szczepan Wójcik w rozmowie z Radiem Maryja.

Podczas konferencji w murach Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu głos zabrał również dyrektor Radia Maryja, ojciec Tadeusz Rydzyk.

,,Rolnicy, leśnicy, zawsze bronili oraz żywili. Las żywi, także ziemia żywi, a rolnicy bronili i żywili, przekazywali wiarę. Od was zależy, jaka będzie Polska. W tej chwili widzimy, że to jest bitwa o całkowitą niepodległość gospodarczą czy polityczną, ale także niepodległość kulturową, wolność wewnętrzną. To jest walka. Gratuluję wam tego pragnienia solidarności i działania w solidarności, ale ten ogień ponieście wszędzie, w całą Polskę. Niech to będzie taka iskra, rozpalcie całą Polskę i brońcie Polski, brońmy wszyscy, bo to jest wojna cywilizacyjna i nie tylko cywilizacyjna” – wskazał dyrektor Radia Maryja.

Niezwykle pouczające i ciekawe było wystąpienie zagranicznych gości, którzy z pekspetywy czasu wprowadzenia nowych regulacji w ich krajach mogli przedstawić nam do jakiś celów i ideologii dążą przedstawiciele Parlamnetu Europejskiego. Mogliśmy poznać skutki wprowadzenia ww. zmian w roliczrolnictwie oraz poznać opinie ekpertów w tym zakresie.

Polskie rolnictwo potrzebuje wielkiej debaty! Jest to ogromny obszar społeczno-produkcyjny, niezwykle ważny z punktu widzenia państwa, ale też zapewnienia podstawowych produktów żywnościowych społeczeństwu.  Forum dla wsi przybliżyło nas do zauważenia wielu problemów sygnalizowanych przez rolników. Wielokrotnie sami rolnicy mają rozwiązania na pojawiające się problemy. Dlatego warto i trzeba rozmawiać, tworząc platformę do publicznej debaty. 

Źródło: swiatrolnika.info, Instytut Gospodarki Rolnej

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail:  biuro@elasy.pl sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola