28 lutego 2022

I Debata Instytutu Gospodarki Rolnej

W dniu 10 lutego br. odbyła się pierwsza debata Instytutu Gospodarki Rolnej.

 

Z względu na liczną reprezentację rolników wśród właścicieli lasów prywatnych, pragniemy jako Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów włączyć się z promowanie interesujących inicjatyw realizowanych m. in. przez zaprzyjaźniony Instytut Gospodarki Rolnej.

 

Tematami poruszanymi podczas spotkania były: protesty rolników, rosnące ceny środków do produkcji, Afrykański Pomór Świń, jak zachęcić konsumentów do sięgania po produkty wyprodukowane w Polsce, jak doprowadzić do większej obecności polskich produktów w sieciach handlowych.

 

W debacie wzięli udział: Jarosław Sachajko Poseł na Sejm RP (Kukiz'15); Jerzy Małecki Poseł na Sejm RP (Prawo i Sprawiedliwość); Stefan Krajewski Poseł na Sejm RP (Polskie Stronnictwo Ludowe); Monika Piątkowska (Polska 2050); debatę poprowadziła Monika Przeworska Dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

 

Monika Piątkowska z Polski 2050 określiła sytuację polskiego rolnictwa jako bardzo trudną. Jako największe problemy określiła galopującą inflację, oraz galopujące ceny różnych produktów, w tym nawozów, ceny energii. Przedstawicielka Polski 2050 określiła nastroje panujące u rolników, producentów i przedsiębiorców jako „dramatyczne”, które skutkują falą protestów. „Otwartość na dialog rządu jest ograniczona” – dodała uczestniczka debaty. Podczas dyskusji zachęcała polityków Prawa i Sprawiedliwości, oraz przedstawicieli rządu do zainteresowania się sytuacją małych i średnich rolników. Jako jeden problemów w polskim rolnictwie do rozwiązania Monika Piątkowska podała program białkowy. „Od wielu lat leży i kwiczy. Nie ma szerszych rozwiązań. Natomiast cały czas odpowiedzialność, która powinna leżeć po stronie państwa w znaczącej mierze, jest zwalana na sektor paszowy. Od kilku lat sektor ten podejmuje działania, aby zwiększyć produkcję z użyciem polskiego białka”.

 

Uczestnikiem debaty był również poseł Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości. Podczas debaty stwierdził on, że żyjemy w trudnych i ciężkich czasach, a to dotyczy nie tylko rolnictwa. Jako główne problemy w rolnictwie określił tak jak jego przedmówczyni ceny surowców, oraz energii. Podczas swojej wypowiedzi parlamentarzysta zachwalał politykę gospodarczą rządu. „Rząd Prawa i Sprawiedliwości robi najwięcej ze wszystkich rządów w Europie, dla mieszkańców i dla rolników. Obniżyliśmy VAT, akcyzę na paliwo, na ciepło dostarczane do domów, obniżyliśmy VAT na nawozy, a także wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o stosowanie dopłat do nawozów” – dodał poseł. Argumentował on politykę rządu, tym, że jeśli ceny nawozów spadną, to spadnie również inflacja, bo to ona napędza ceny. Poseł wspomniał również o programie „Polski Ład dla rolników”, który ma rozwiązywać wiele problemów toczących polskie rolnictwo.

 

Kolejną osobą wypowiadającą się na debacie był przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego – poseł Stefan Krajewski, który za największe problemy polskiego rolnictwa uważa, walkę z ASF, ponieważ w 2021 roku ponad 90 gospodarstw rolnych dziennie likwidowało swoje stada trzody chlewnej. Co skutkuje spadkiem liczebności takich przedsięwzięć o ponad trzydzieści tysięcy. Drugim problemem, jaki przytoczył poseł PSL, jest sytuacja na rynku mleka. Coraz wyższe ceny, oraz rosnące koszty, w tym pasz, infrastruktury, prądu, komponentów, to pokazuje, że opłacalność gwałtownie spada. Stefan Krajewski zwrócił uwagę na spadającą konkurencyjność polskiego rolnictwa względem innych rynków. „Przestajemy być dzisiaj konkurencyjni, ponieważ koszty produkcji rosną w zastraszającym tempie. Produkty nie są już niestety tak konkurencyjne, jak były jeszcze rok czy dwa lata temu” – powiedział parlamentarzysta podczas debaty organizowanej przez Instytut Gospodarki Rolnej.

 

Czwartym uczestnikiem debaty był poseł Kukiz’15 Jarosław Szachajko. Na wstępie swojej wypowiedzi powiedział, że nie należy straszyć i opowiadać bajek, ponieważ Polska wyeksportowała żywność za ponad 35 miliardów euro, a to znaczy, że Polscy rolnicy zarobili. Zarzucił przedstawicielce Polski 2050 obronę korporacji, które inwestują w soje genetycznie modyfikowaną. „Rząd powinien tupnąć nogą i powiedzieć dość sprowadzania soi genetycznie modyfikowanej i dość wspierania np. rolników amerykańskich. Mamy polskie rolnictwo. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna” – stwierdził przedstawiciel Kukiz’15.

 

Debata dostępna jest na kanale YouTube Instytutu Gospodarki Rolnej: I Debata Instytutu Gospodarki Rolnej

 

Gratulujemy organizatorom i uczestnikom debaty konstruktywnej rozmowy. Liczymy, że rozpoczęta wymiana zdań przyczyni się do poprawy stanu polskiego rolnictwa.

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola