Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów
05-430 Celestynów ul. Widok 19
telefon: 660 163 773
e-mail: sliwl@wp.pl
NIP 5322047470
KRS 0000484229
REGON 147000240
Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737
Bushcraft to obco brzmiące słowo, które określa coraz popularniejszą formę aktywności. Jego geneza pochodzi od angielskich słów bush, co oznacza krzaki oraz craft, czyli rzemiosło. W dosłownym tłumaczeniu bushcraft oznacza „krzaczaste rzemiosło”, czyli sztukę życia w dziczy. To także styl życia oraz mistyczne przeżycie związane z dzikimi zwierzętami i obcowaniem z naturą.
Bushcraft a survival
Często stawiany jest znak równości między bushcraftem a survivalem – wiele osób uważa, że jest to coś tożsamego. W rzeczywistości bushcraft w wielu aspektach zazębia się z survivalem, ale jest to jednak dużo szersze pojęcie. A to dlatego, że survival ogranicza się do samej kwestii przetrwania. Są to techniki przetrwania w wielu sytuacjach kryzysowych, jak wypadek lotniczy czy zagubienie się w lesie. Czyli zakłada, że mamy jak najszybciej wydostać się z opresji, wykorzystując wszelkie możliwe zasoby.
Natomiast bushcraft zakłada, że nie tyle mamy przetrwać, co żyć w lesie. Uczy nas jak zdobywać jedzenie, jak budować schronienie na miesiące czy nawet lata. Jednocześnie zakłada, że wykorzystujemy w tym celu określone narzędzia. Jest to wyposażenie zarówno ze stajni survivalowego sprzętu, jak: noże, krzesiwa itd., czy też ekwipunku outdoorowego, jak: namioty, hamaki oraz inne wyposażenie typowe dla turysty, wyposażenie bardziej traperskie, jak: toporki, piły, siekiery, tarpy, a czasem nawet broń (w przypadku wypraw bushcraftowych w lasy borealne). W survivalu mamy przetrwać – liczy się tylko to, brak zasad – liczy się cel. A w bushcraftcie bardzo ważny jest kontakt z naturą i jej ochrona.
Zrównoważone wykorzystanie zasobów
Bushcraft to wiedza i umiejętności wykorzystywania naturalnych zasobów, które pozwalają przetrwać i żyć na łonie natury w zgodzie z otoczeniem oraz sztuka wykorzystywania tych zasobów w sposób odpowiedzialny i zrównoważony, bez zbędnego naruszania naturalnej równowagi. Bushcraft daje szansę poznać umiejętności, które były drugą naturą dla naszych przodków, a w wielu regionach świata są wykorzystywane nadal przez rdzenne plemiona. Jest także narzędziem pozwalającym nawiązać kontakt z naszymi korzeniami i naturalnym światem wokół nas. Bushcraft to grupa powiązanych umiejętności pomagających przetrwać i przystosować się do pokonania przeszkód, jakie napotkamy w czasie bytowania w naturalnym środowisku.
Podstawowe umiejętności bushcraftowe
Obecnie można wyodrębnić cztery odmiany bushcraftu. Wszystkie są podobne w założeniach, jednak różnią się podejściem:
Warto zacząć od lektur
Rozpoczynając przygodę z bushcraftem warto zapoznać się z książkami i poradnikami na temat życia poza cywilizacją. Z literatury polecane są dzieła autorstwa np. Krzysztofa J. Kwiatkowskiego, George’a.W. Searsa, Morsa Kochanskiego, czy Raya Mearsa. W Internecie można też znaleźć wiele poradników na ten temat. Ciekawostką dotyczącą bushcraftu jest fakt, że zapoczątkował go Mors Kochański – potomek polskich imigrantów. Wychował się i do dziś żyje w Kanadzie. Zajmuje się bushcraftem oraz survivalem, szkolił zarówno cywilów, jak i żołnierzy w zakresie przetrwania w dziczy. Jest autorem obszernego kompendium wiedzy z zakresu bushcraftu i survivalu, ale to postać mało znana w Polsce.
Na półkuli północnej pierwotnie używano tożsamego terminu woodcraft. Pierwszymi promotorami wood- i bushcraftu byli George „Nessmuk” Sears, Horace Kephart, Elmer Harry Kreps, Daniel Beard, Ernest Thompson Seton, Richard Graves i właśnie Mors Kochanski. Współcześnie najsłynniejszym popularyzatorem życia w dziczy jest Ray Mears tworzący wraz z telewizją BBC programy edukacyjne o tej tematyce.
Polskie lasy przyjazne bushcraftowi
Lasy Państwowe w 2020 r. wyznaczyły specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Pilotażowy program ruszył w kilkunastu regionach Polski już 21 listopada zeszłego roku.
Społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Jej członków z leśnikami łączy bardzo wiele, m.in. świadomość znaczenia głębokiego kontaktu z naturą dla naszego zdrowia, znajomość praw rządzących przyrodą.
Więcej informacji:
https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/latwiej-zanocujesz-na-dziko-w-lasach-panstwowych
Fot. starywspanialyswiat.pl
DR