W dniach 27-28 listopada br. w Borach Tucholskich odbyła się sesja terenowa dotycząca nawałnic, które dotknęły ten obszar z nocy 11-12 sierpnia br. Była to największa klęska w dziejach Lasów Państwowych, ale również lasów prywatnych.
Wichura spustoszyła lasy w kilkudziesięciu nadleśnictwach, głównie na Pomorzu i Kujawach. Łącznie, we wszystkich tych nadleśnictwach straty w drzewostanach szacuje się na ok. 10 mln m3 drewna (roczne pozyskanie w Lasach Państwowych to 38 mln m3), obszar objęty klęską to 1,5 powierzchni zajmowanych przez Warszawę. Uszkodzonych zostało ok. 80 tys. ha lasów różnych form własności, w tym około 10 tys. ha lasów prywatnych. Kilka dni po huraganie Konrad Tomaszewski Dyrektor Generalny Lasów Państwowych podpisał decyzję, na mocy której LP wyasygnują na prace związane z uprzątaniem terenów leśnych niestanowiących własności Skarbu Państwa 35 mln zł. Pieniądze te trafią za pośrednictwem starostów do tych właścicieli, którzy uprzątną swoje lasy, przyczyniając się tym samym do przywrócenia bezpieczeństwa publicznego (pisaliśmy już o tym w sierpniu br.).
Do udziału w wyjazdowej sesji zostali zaproszeni leśnicy, posłowie, członkowie Rady Naukowej Leśnictwa przy premier, naukowców, przedstawiciele PROP, przedstawiciele naszego Stowarzyszenia oraz media.
Pierwszego dzień spotkania rozpoczął się konferencją na której zaprezentowano wiele ciekawych prelekcji min. Dyrektor Konrad Tomaszewski oraz Janusz Kaczmarek dyrektor RDLP w Toruniu przybliżyli informacje na temat bieżącej sytuacji na terenach poklęskowych, poruszono zagadnienia dotyczące sprzętu użytkowanego na tego typu powierzchniach, rozmawiano również o rozwiązaniach dotyczących budowy dróg tymczasowych.
Kolejny dzień przeznaczony był na sesję terenową. Objazd samochodami terenowymi po powierzchniach dotkniętych huraganem rozpoczęliśmy w Nadleśnictwie Trzebciny, na terenie którego w 2012 roku wydarzyła się podobna sytuacja klęskowa, jednak na dużo mniejszą skalę 40-50 razy mniejsza od obecnej. Kolejno trasa przejazdu wiodła po poszczególnych kompleksach dotkniętych huraganem a miejscowi leśnicy chętnie dzielili się swoimi osiągnięciami i planami na przyszłość w związku z gospodarowaniem powierzchni pohuraganowej. Na kolejnych przystankach przedstawiane były techniki, sprzęty, betonowe drogi tymczasowe, innowacyjne technologie pomiaru drewna. Fotorelacja z wyjazdu seminaryjnego znajduje się w załączonych poniżej materiałach. Zachęcam do zapoznania się również z obszernym materiałem w Środowisku.
Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów
05-430 Celestynów ul. Widok 19
telefon: 660 163 773
e-mail: sliwl@wp.pl
NIP 5322047470
KRS 0000484229
REGON 147000240
Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737