Dnia 19 marca br. nasze Stowarzyszenie miało zaszczyt uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez Instytut Badawczy Leśnictwa w Sękocinie Starym, którego tematem były lasy prywatne.
Odbiorcami wykładów byli m.in. właściciele lasów prywatnych, osoby które mają nadzór nad lasami niepaństwowymi oraz kreujące rozwiązania prawne i finansowe w tym zakresie.
Celem tego szkolenia było zwiększenie ich świadomości.
Program szkolenia obejmował szereg wykładów prowadzonych przez ekspertów z Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, którzy biorą czynny udział w tym projekcie. Były to wykłady:
– Uwarunkowania prowadzenia gospodarki leśnej w świetle polskch i unijnych regulacji prawnych,
– Inwentaryzacja stanu lasu i planowanie gospodarki leśnej,
– Zadania z hodowli lasu i zasady ich wykonywania,
– Zadania z zakres ochrony lasu i ich realizacja,
-Ochrona przyrody w lasach prywatnych i ich użytkowanie,
– Ekonomiczne aspekty gospodarki leśnej.
Pomiędzy wykładami odbywały się dyskusje na dany temat, polegały one na zadawaniu pytań ekspertom w celu wyjaśnienia swoich codziennych problemów oraz rozstrzygania niejasności.
Warto wspomnieć, że nie jest to jednorazowe szkolenie. Szkolenie na terenie Instytutu Badawczego Leśnictwa było rozpoczęciem cyklu spotkań, które obejmą 8 województw i w każdym miejscu odbędą się dwukrotnie, co przedstawia poniższa tabelka.
7.11
Kończąc, mamy informację o powstającej stronie internetowej, na której będzie można znaleźć szereg informacji na temat lasów prywatnych, szkoleń oraz wszelkich spotkań. Na dzień dzisiejszy witryna jest jeszcze w procesie tworzenia, ale niebawem będzie można z niej korzystać.
www.lasy-prywatne.pl