Unia europejska
26 czerwca 2021

#sprzątaMY

W Nadleśnictwie Jabłonna w dniu 21.06.2021 r., Para Prezydencka wzięła udział w akcji #SprzątaMY. We współpracy z uczniami szkół, technikum leśnego w Tucholi, harcerzami oraz lokalnymi samorządowcami posprzątano fragment lasu w Leśnictwie Bagno, nieopodal szkółki leśnej w Skierdach. Zebrano bardzo dużo worków śmieci, w których przeważały plastikowe butelki oraz opakowania po słodyczach. Należy pamiętać, że śmieci mogą rozkładać się setki lat lub w niektórych przypadkach tysiące lat. Przykładem może być opona samochodowa 300-500 lat, lub szklana butelka rozkładająca się kilka tysięcy lat.

            Prezydent RP Andrzej Duda podziękował uczestnikom za wspólny wysiłek w akcji #SprzątaMY oraz zaapelował o organizowanie podobnych akcji wśród swoich znajomych i przyjaciół. Pan Prezydent zwrócił uwagę, żeby każdy pamiętał będąc w lesie na spacerze, zbierając grzyby, czy jagody, aby pozostawić las w co najmniej tak samo dobrym stanie, w jakim go zastaliśmy. Jednocześnie Pan Prezydent zaznaczył, że po raz kolejny biorąc udział w akcji, zauważył poprawę w czystości lasów, śmieci jest mniej. Lasy Państwowe bardzo dbają o polskie lasy chociażby wywożąc z nich śmieci, niestety jest to koszt blisko 20 milionów złotych rocznie.

            „Lasy są naszym wspólnym dobrem, możemy tu odpocząć od miejskiego zgiełku, wyciszyć się. Las jest również ostoją dzikiej przyrody. Dlatego powinniśmy o las wspólnie zadbać, o co apelujemy do wszystkich rodaków.” „…Śmieci to nie jest świadectwo, to nie jest dziedzictwo, które chcielibyśmy po sobie zostawić” – powiedziała Agata Kornhauser-Duda. Pierwsza Dama podkreśliła, że mimo pracy leśników, którzy co roku z polskich lasów wywożą 100 tys. m3  śmieci. Odpady w lesie są zagrożeniem dla zwierząt, zanieczyszczają gleby i wody gruntowe, jak również mogą wywołać pożary.

            Prezydent Andrzej Duda podziękował Lasom Państwowym za akcję, ale przede wszystkim uczestnikom wydarzenia #SprzątaMY, w tym młodym ludziom, harcerzom, uczniom, wolontariuszom. Akcja została rozpoczęta przez Parę Prezydencką 20 września 2019 r. w Puszczy Białej, gdzie razem z harcerzami, uczniami, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej posprzątali fragment lasu. Para Prezydencja dodatkowo jest inicjatorem akcji #SadzimyMY. Wydarzenia są organizowane we współpracy z Lasami Państwowymi.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu opublikowanego przez Kancelarię Prezydenta RP

Fot. lasy.gov.pl

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola