Unia europejska
29 września 2021

O lasach prywatnych wokół tematyki Europejskiego Zielonego Ładu, na terenie Stacji D&B w Tucznie

W dniu 11 września br. na terenie Stacji D&B w Tucznie odbyła się Konferencjapt. „Ochrona zasobów przyrodniczych –szanse i bariery w świetle działań podjętych przezśp. Prof. Jan Szyszko.” Wydarzenie to było jednym z elementów III Zjazdu Absolwentów kierunku studiów „Polityka Ochrony Środowiska – ekologia i zarządzania” prowadzonego na Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Zakres tematyczny sympozjum obejmował zagadnienia z różnych sfer ochrony środowiska naturalnego, będącego obszarem zainteresowania śp. prof. Jana Szyszko.

Jest nam niezmierni miło, że w trakcie spotkania, można było pogłębić wiedzę z obszaru szeroko pojętego środowiska naturalnego, polityki klimatycznej, zrównoważonego rozwoju czy o polskim leśnictwie, nie tylko tym będącym w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśne Lasy Państwowe. W trakcie sympozjum prelegentem reprezentującym Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów był Pan Prezes dr. inż. Stefan Traczyk z wystąpieniempt. „Skutki wprowadzenia Europejskiego Zielonego Ładu w lasach prywatnych”. Zagadnieniew nim poruszane spotkały się z wielkim zainteresowaniem wśród uczestników konferencji, gdyż wiedza na tematy wokół lasów prywatnych była dla nich niejednokrotnie czymś całkowicie nowym. Odbiorców zaskoczyły zwłaszcza dane o ilości lasów prywatnych w Polsce i ich niewykorzystywanym ogromnym potencjale. Poza przybliżeniem założeń Europejskiego Zielonego Ładu, prelegent podkreślił wynikające z tego skutki  dla szeroko pojętego leśnictwa, bez względu na strukturę jego własności.

Stanowisko w tej sprawie dotyczące strategii leśnej UE 2030 będącego jedną z inicjatyw przewodnich  Europejskiego Zielonego Ładu zostało opisane na naszym profilu 3 sierpnia br., więcej informacji pod linkiem:

 http://elasyplkci.cluster023.hosting.ovh.net/index.php/2021/08/04/stanowisko-sliwl-w-sprawie-nowej-strategii-lesnej-ue-do-2030-r/#more-2138

W trakcie prezentacji nie mogło zabraknąć wzmianki o sztandarowym pomyśle naszego Stowarzyszenia, a więc koncepcji powstania Izb Leśnych. Pomysł na sformalizowanie działalności prywatnych właścicieli lasów, płynące z tego korzyści, nie tylko dla bezpośrednio zainteresowanych, ale również dla Skarbu Państwa, spotkał się z ciepłym odbiorem przez uczestników konferencji. Jak podkreślił Prezes Stowarzyszenia  „W dzisiejszych czasach, aby zmienić cokolwiek na lepsze i przeciwdziałać wprowadzeniu niekorzystnych rozwiązań trzeba mieć rozbrzmiewający w wielu sytuacjach głos. Projekt izb leśnych może być dużym krokiem w stronę utworzenia ścisłej współpracy środowiska specjalistów, którzy będą mogli działaćw myśl zasady” nic o nas bez nas”, również w świetle toczących się rozmów związanych Europejskim Zielonym Ładem.

 

Relacja ze Zjazdu zrealizowanej przez TV Trwam:

 https://www.youtube.com/watch?v=7zV5TTk8D5M&t=5s

Agenda konferencji, wraz z prezentacją wygłoszoną przez Prezesa SLiWL

 

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola