20 stycznia 2020

Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin

Rok 2020 ogłoszono Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin.Obchody zainaugurował prezydent Andrzej Duda podczas konferencji „Zdrowie roślin w dobie zmian klimatu”, która miała miejsce we wtorek 8 stycznia w Belwederze.

 

 

Międzynarodowy Rok Zdrowia Roślin to inicjatywa ONZ, która chciała w ten sposób zwrócić nasza uwagę na wpływ m.in. globalnego ocieplenia na otaczająca nas florę. Instytucje i organizacje, które włączyły się w obchody koncentrować się będą głównie na zapobieganiu rozprzestrzeniania się szkodników i chorób roślin. Kampania ma pomóc dotrzeć z wiedzą o roli roślin, wpływie zmian klimatu na zdrowotność roślin, a także zagrożeniu od m.in. szkodliwych owadów nie tylko do profesjonalistów i rolników, ale przede wszystkim do zwykłych obywateli – m.in. prywatnych właścicieli lasów.

Podczas inicjującej wydarzenie konferencji, prezydent Duda przypomniał, że aż 80% pożywienia na świecie to efekt produkcji roślinnej. Nawiązał także do leśnictwa i hasła przewodniego obchodów – „chroniąc rośliny, chronisz życie: – Roślinność, bioróżnorodność czy zwiększanie lesistości aktywnie wspierają walkę o lepszy klimat. Lasy to „zielone płuca”, które przyczyniają się do poprawy naszych warunków życia. Wytwarzają 98% tlenu na naszej planecie. To dzięki nim mamy czym oddychać, dzięki nim ludzkość trwa. Rośliny pochłaniają też potęgujący globalne ocieplenie dwutlenek węgla, przyczyniają się także do oczyszczania powietrza ze szkodliwych pyłów. Przekonywał, że troska o dobro roślin na Ziemi, to troska o nas samych. Andrzej Duda wskazał także, że obserwowane zmiany klimatyczne powodują m.in. pustynnienie terenów czy susze. Nawiązując kilkukrotnie do pozytywnej roli lasów, prezydent zapowiedział kolejną edycję akcji Lasów Państwowych i Kancelarii Prezydenta RP „sadziMY” (24-25 kwietnia). W jej ramach w lasach i przydomowych ogrodach zasadzonych zostanie ponad milion drzew. Sadzonki będą rozdawane bezpłatnie w nadleśnictwach.

W konferencji uczestniczyli także m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Minister Ardanowski podkreślał, jak ważna jest wiedza na temat uprawy roślin. –Wiedza na temat gleby, na temat zmianowania, na temat współistnienia roślin, tak ważna np. w rolnictwie ekologicznym, jest niezbędna, żeby prowadzić nowoczesne rolnictwo – mówił minister. – Troska o rośliny, ich bujny rozwój i zdrowie jest troską de facto o przyszłość człowieka na Ziemi – komentował szef resortu rolnictwa.

W podobnym tonie wypowiedział się także unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jego zdaniem zrównoważona produkcja żywności jest szansą dla europejskiego rolnictwa.– Rolnictwo europejskie jest w przełomowym momencie, a jego szansą jest przestawienie się na zrównoważoną produkcję żywności – powiedział Wojciechowski. Zachęcał naukowców do badań w zakresie zdrowia roślin. Zapowiedział przeznaczenie na ten cel w projekcie budżetu UE 10 mld euro.

Więcej informacji na stronie internetowej www.rokroslin.pl.

LINK>>>> https://rokroslin.pl/

zuza

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola