29 lipca 2017

Leśne aukcje

Zróżnicowana struktura własnościowa lasów w różnych krajach Europy, dynamiczny rozwój branży leśnej  i drzewnej oraz wzrost zapotrzebowania na surowiec drzewny, są przyczynkiem do opracowywania nowych, innowacyjnych metod wykonywania prac leśnych, programów, aplikacji i narzędzi informatycznych. Mają one za zadanie ułatwienie a przede wszystkim usprawnienie prowadzenia gospodarki leśnej i obrotu surowcem drzewnym.

Z ciekawym przykładem leśnych innowacji można się spotkać w Szwecji. Powstała tam internetowa giełda surowca drzewnego virkesborsen.se . Osoby zainteresowane sprzedażą  drewna na pniu mogą składać na portalu swoje oferty. Każdy oferent ma do dyspozycji narzędzia pozwalające na określenie masy na określonym obszarze w postaci planu urządzenia lasu (nieobowiązkowy), bądź portalu dla właścicieli prowadzonego przez Szwedzką Agencję Leśną, który wykorzystuje dane ze skaningu laserowego przeprowadzonego w poprzednich latach. Do ogłoszenia z ofertą załącza się także zdjęcia oraz inne niezbędne informacje. Po zamieszczeniu oferty pozostaje czekać na potencjalnych nabywców. Wysokości ofert kupna są anonimowe, ale widoczne dla każdego użytkownika.  Dane osób składających ofertę zakupu są natomiast widoczne tylko dla właściciela ogłoszenia z oferta sprzedaży.

Zamieszczenie oferty może być bezpłatne. Koszty ponosi nabywca drewna w wysokości 1,5% od wartości transakcji.

Portal umożliwia też kompleksową obsługę wszystkich formalności bez wychodzenia z domu. Umowa jest zawierana online oraz podpisywana elektronicznie, co pozwala na dokonanie zakupów bez konieczności spotykania się ze sprzedającym.

Na chwilę obecną strona znajduje się we wstępnej fazie rozwoju. Wszystko wskazuje jednak na to, że czasem stanie się popularnym miejscem obrotu surowcem drzewnym w Szwecji.

Źródło: Las Polski

Fot.szostygracz.pl

 

Stowarzyszenie Leśników i Właścicieli Lasów

05-430 Celestynów ul. Widok 19
 

telefon: 660 163 773

e-mail: sliwl@wp.pl

NIP 5322047470

KRS 0000484229

REGON 147000240

Konto: 21 1240 2119 1111 0010 5630 4737

Twój e-mail
Wiadomość
Wyślij
Wyślij
Wiadomość wysłana!
Proszę wypełnij poprawnie pola