W dniach 15-16 grudnia 2022 roku w Warszawie odbył się pierwszy Kongres Pelletu.
Głównym tematem konferencji była m.in. dostępność surowca grzewczego w kontekście bezpieczeństwa cieplnego oraz energetycznego kraju, jak również aktualne wyzwania stojące przed rynkiem pelletu i brykietu. Omówiono także perspektywy zwiększenia udziału pelletu i biomasy w polskim miksie energetycznym.
Ważne wystąpienie zaprezentował wiceminister Klimatu i Środowiska Pan Edward Siarka, mówiąc m. in. ”Ministerstwo Klimatu i Środowiska, przy udziale Lasów Państwowych, intensywnie pracuje nad rozwiązaniami mającymi na celu minimalizację negatywnych skutków zaistniałej sytuacji na rynku surowców energetycznych. Dlatego leśnicy z Gdańska i Olsztyna ruszyli z własną produkcją pelletu”.
Jak dodał, Lasy Państwowe prowadzą efektywne działania, które skutkują poprawą dostępności drewna opałowego dla Polaków. W efekcie ceny utrzymane są na poziomie pokrywającym koszty pozyskania. Kierujemy się zasadą pierwszeństwa dla klientów indywidualnych, bardziej efektywnie wykorzystujemy pozyskiwane drewno oraz zmieniamy kierunek pozyskania, opierając się na cięciach o charakterze sanitarnym – wyjaśnił wiceminister.
W programie znalazły się również takie sesje jak: Sesja I: Dostępność surowca i pelletu w kontekście bezpieczeństwa cieplnego i energetycznego kraju Sesja II: Technologia produkcji pelletu – w tym: oszczędności poprzez optymalizację kosztów produkcji i audyt energetyczny Sesja III: Sesja producentów pelletu Sesja IV: Panel dyskusyjny - Aktualne wyzwania na rynku pelletu
W Wydarzeniu wziął również udział Prezes naszego Stowarzyszenia pan Stefan Traczyk przybliżając działalność naszej organizacji, oraz zwracając szczególną uwagę na potencjał biomasy w lasach prywatnych i możliwość jej wykorzystania w m. in. w formie pelletu.
Więcej na: Powermeetings kongres pelletu Źródło: Wiceminister Edward Siarka na Kongresie Pelletu 2022