Forum które odbyło się w dniach 20-21.10. 2022r we Wrocławiu zgromadziło ponad 180 uczestników reprezentujących odpowiednie urzędy, ministerstwa, lasy państwowe i prywatne, odbiorców biomasy i RDF – elektrownie, ciepłownie i zakłady przemysłowe, producentów biomasy i RDF oraz dostawcy usług i technologii.
Jednym z prelegentów był Prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli Lasów – Stefan Traczyk. Wygłosił on referat na temat potencjału jaki drzemie w lasach prywatnych ze względu na niewykorzystywanie z nich biomasy. Warto podkreślić, że zasoby drzewne w lasach prywatnych są rzędu 257 m 3 /ha, a zajmują prawie 19 proc. powierzchni kraju. Wspomniał on również o pomyśle Stowarzyszenia na powstanie Izb Leśnych skupiających Właścicicili lasów prywatnych.
Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska w liście skierowanym do uczestników Forum poinformował o powołaniu międzyresortowego zespołu ds. zwiększenia udziału zrównoważonej biomasy w krajowym systemie elektroenergetycznym i ciepłowniczym, którego zadaniem jest identyfikacja barier rozwoju rynku i przygotowanie rekomendacji, co do ich zniesienia, w tym propozycji zmian legislacyjnych i poza legislacyjnych w zakresie uwarunkowań technicznych, źródeł finansowania, pochodzenia i dostępności biomasy oraz systemów wsparcia.
O podziale na pule drewna i dostępnej biomasie leśnej mówili przedstawiciele Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych – Robert Wielgosz i Mariusz Błasiak, wyjaśniając jaki typ biomasy oferowany jest na rynkach indywidualnym i przedsiębiorstw oraz stwierdzając, iż nie istnieje w przepisach prawa krajowego pojęcie „biomasa leśna”.
Forum było idealnym miejscem połączenia merytoryki z networkingiem branży. W programie znalazły się takie punkty jak:
- Najważniejsze aktualności z branży oraz KZR, certyfikacja, derogacja, dostępność surowca, logistyka dostaw i finansowanie inwestycji – zarówno dla biomasy jak i RDF
- Case studies z nowych i funkcjonujących instalacji
- Kolacja networkingowa
- Warsztaty z Panią Katarzyną Szwed-Lipińską
- Zwiedzanie Wrocławskiego Rynku
Prezentacja Prezesa SLiWL wygłoszona podczas Forum dostępna jest TUTAJ
Pełna relacja z Forum na stronach organizatora: powermeetings.eu
Źródło: 12-jesienne-forum-biomasy-rdf-we-wroclawiu